E dhunuara ofron dëshmi trishtuese në gjykatë

Publikuar: 22.12.2012 - 12:48

Gjilan, 22 dhjetor - Zyrtarė tė Gjykatės sė Qarkut nė Gjilan kanė bėrė tė ditur se ėshtė ngritur aktakuzė ndaj pesė personave nga Gjilani, me dyshimin se kanė dhunuar njė femėr nga Prizreni. Nė aktakuzėn e ngritur nga prokurori Agron Uka, tė pėrfshirė nė kėtė rast janė Xhavit Hasimi, Eridon Ajvazi, Fitim Ajvazi, Ilir Ajvazi dhe Nazif Isufi, qė tė gjithė pėr veprėn penale tė dhunimit. Ata nė mėnyrė sistematike e kanė detyruar tė dėmtuarėn B. I., nga Prizreni, pėr tė kryer akt seksual pa pėlqimin e saj, duke e rrahur e maltretuar vazhdimisht.

Nė aktakuzė thuhet se tė dyshuarit e kanė rrahur tė dėmtuarėn, kurse dhunimi ėshtė pėrcjellė me lėndime trupore. Ata kanė tentuar ta shfrytėzojnė viktimėn edhe pėr prostitucion.

Qė tė gjithė  pandehurit e kanė mohuar veprėn, duke thėnė se gjithēka ėshtė bėrė me dėshirė dhe jo me dhunė. Por, ndryshe ka dėshmuar e dėmtuara B. I. Ajo nė dėshminė e saj trishtuese ka folur pėr tė gjitha detajet. Sipas saj tė pandehurit Xhavit dhe Nazif e kanė sjellė nga Prishtina nė Gjilan, duke e futur nė njė pyll.

“Aty mė kanė thėnė se nėse dėshiron tė fitosh bukėn e gojės atėherė duhet tė bėsh marrėdhėnie seksuale, duke e shitur trupin dhe njėkohėsisht mė kanė detyruar tė kėndoj nė veturė edhe kėngė serbe. Shpesh tė akuzuarit mė kanė thirrur me emrin Daniella e Dragana, pėr tė fshehur para tė tjerėve identitetin tim, kurse me tė akuzuarit kam pasur marrėdhėnie seksuale kundėr vullnetit tim, duke e pėrdorur forcėn dhe kanosjen”. 

Me vendim tė prokurorit tė rastit, tė gjithė tė pandehurit ndodhen nė burg nga  30 qershori i kėtij viti, derisa zyrtarė tė Gjykatės sė Qarkut kanė bėrė tė ditur se ky rast ėshtė mbajtur nė fshehtėsi pėr shkak tė hetimeve qė janė kryer, duke mos e bėrė tė njohur as identitetin e sė dėmtuarės. 

naim mazreku25.12.2012/02:40

kta duhet mi dergu ne burgun e nje shtrti si asht zvicrra se ne shtetet shqiptare nuk ka ligj dote thet se nuk jemi as shtete

Ganiu24.12.2012/12:26

Dhuno shiet gjat luftes, dhuno shqiptaret ne "paqe". Pjeses se ndershme te popullates nuk i ka mbete tjeter veq te ikin nga vendelindja dhe te vendosen ne nje vend pavarsisht cili, ku shteti e kryen detyren e vet. Pra , i mbrone njerezit. Ketu duhet te qendrojne veq kriminelet dhe politikajt, e ndoshta nje dite do te fillojne ta hane njeri tjetrin. Dikush nga ta mund te thot "ne smund ta ruajme sejcilin" Jo zotrinje 1000 here JO. Jeni bere bisht e koke me krimin e populli po i vuan pasojat qe ju po ua krijoni skenarin. E sa per gjykata, valla deri tash veq per te zezen e popullit kan egzistuar. Si shtylly kryesore e shtetit, veq si figure kan egzistuar dhe kan marre pera nga kriminelet per ti liruar.Kjo eshte mizerje te cilen askush nuk ka mundur ta marr me mend. Sikur ta kishin dijte njerezit se Kosoven do ta pllakose kjo gjendje e mjere, se paku ata qe paten ike gjat luftes, asmje nuk do te ishte kthyer.

I PA MESHIRSHMI22.12.2012/22:04

KJO E4SHTE QMENDURI PER VET FAKTIN E ASAJ FEMRE, SE AKA PASKA PERJETUAR,KURSE E DYETA FLAS PER GJYKATA NE KOSOVE,SE KTA DUHET TE MARRIN DENIMIN E MERITUAR POR KETE VEPRE TE REND QE KAN KRYER,POR KTA TE GJYKATES DIKUSH MERR PARE DHE ATA,LIROHEN NE LIRI,POR NESE LIROHEN ISHALLA HASIN NE NJERN E FAMILJEVE TE,KTYRE,GJYKATSVE,SE ATA PRAP DO TE MERRN ME KSO GJERA TE FLLIQURA,

lule22.12.2012/20:13

kete kafhs duhet ta marrin denimin e merituar, por familjet e tyre jasht loje, ska familje qe e deshiron ni djal te keq si kta kafsh po zoti juka dhen qa me ba

antirogana22.12.2012/19:23

@rogana e kuptoj mllefin tend, dhe ndaj dhimbjen me viktimen, por denim me varje ne kosove nuk ka. aq me pak per familjet e tyre !

rogana22.12.2012/14:31

keta duhet denuar me varje gjithashtu edhe familjet e tyre