Vrasjet e 20 vjetëve në Shqipëri më shumë se në dy shekuj

Publikuar: 10.12.2012 - 13:35

Tiranė, 10 dhjetor 2012 - Kryeministri Sali Berisha, duke garantuar se qeveria ėshtė e angazhuar tė bėjė gjithēka pėr tė mbėshtetur liritė dhe tė drejtat e grave, ka kėrkuar tė merren masa urgjente pėr politika nė mbėshtetje tė tyre dhe masa pėr luftėn kundėr dhunės.Gjatė fjalės sė tij nė konferencėn pėr kėtė ēėshtje, Berisha ka deklaruar se fenomeni i dhunės ndaj grave, jo vetėm ėshtė nė rritje, por shifrat e vrasjeve janė njė sirenė e vėrtetė alarmi.

“Nuk mund tė presin qė njė problem kaq tė rėndėsishėm t’ia lėmė ta zgjidhė vetėm drejtėsia. Fushatė mediatike kundėr saj shoqėruar me mekanizma ligjorė qė tė bėjė pėrgjegjės autorėt e dhunės ėshtė e domosdoshme. Komuniteti lokal tė pėrcaktojė familje me rrisk tė lartė, bėni gjithēka pėr njė pėrgjigje sa mė tė vendosur kundėr kėtij fenomeni qė vjen nė rritje. Nga fillimi i shekullit deri nė ’90 vrasja e gruas kėto 20 vite mund tė jetė mė e madhe se dy shekuj tė marrė sė bashku, kjo duhet tė pėrbėjė pėr ne sirenė tė fuqishme alarmi”- tha ai.

Sipas tij, dhuna ndaj grave ėshtė dhunuesi mė i madh mbi tokė i liritė dhe tė drejtave njerėzore. Kjo dhunė ėshtė multidimensionale, me shumė fytyra, kjo ėshtė e bazuar nė stereotipin e trashėguar nga shekujt.

 

Jahë Jusufi 11.12.2012/10:27

Jo Enverin, por një ligj dhe një vetëdije më të lartë njerëzore . Shihni kombet e përparuara , shihni Perëndimin e emancipuar , ku të shkojmë ne pa një trajtim të barabartë e të drejtë gjinor ? Deri kur të vujë femra jonë , nëna jonë , vajza jonë ? Si të zhvillohrmi pa gjysmën e kombit ? Duam apo nuk duam demokraci , liri e pavarësi të plotë edhe në shtëpitë tona ? E si ta bëjmë një botë të lirë me këto dhunime , nënçmime deri në ... sje gjininë që i dha dritë dhe kuptim njerëzimit? Nuk na vyejnë diktaturat , por ligjet , udhëzimet , shembujt demokratik dhe trajtimete mirëfillta të një bote të civilizuar . Nuk e duam një botë ku femra trajtohet si në shumë shtete afrikano aziatike , ku femra është gjithçka , vetëm njeri jo .

shpendi10.12.2012/14:15

Na e ktheni Enverin xhaxhin prap aj ju tregon per te gjitha si do te jen te lumtur Shqipet