Kultivonin drogë dhe me dhunë konvertonin të rinjtë në islam

Publikuar: 30.11.2012 - 18:52

Neuchatel, 30 nėntor - Njė bandė e pėrbėrė nga myslimanė radikalė nė Neuchātel ka detyruar njė rreth tė rinjsh zviceranė pėr tė shitur drogė pėr ta duke i shantazhuar, frikėsuar, kidnapuar dhe rrahur. Ata, madje i kanė detyruar disa nga viktimat e tyre edhe tė konvertohen nė myslimanė, njofton "20 Minutes", transmeton albinfo.

Prokurori i kėtij regjioni, Nicolas Feuz tha pėr mediet zvicerane se banda me emrin “Jamahat” ka qenė e paskrupullt nė zgjedhjen e mjeteve pėr tė mbrojtur monopolin e tregtisė me marihuanė nė Le Locle dhe Neuchatel. Pjesėtarėt e bandės janė tė rinj me prejardhje nga Ēeēenia, Ballkani dhe Afganistani, tė cilėt e konsiderojnė veten ithtarė tė njė islami radikal.

 Pėr vite tė tėra askush nuk merrte guximin pėr tė denoncuar bandėn. Ndėrsa nė mars tė kėtij viti, terrorizimi i tyre mori fund me alarmimin qė i bėri policisė njė i ri i kėrcėnuar. Me atė rast policia i ka kapur pjesėtarėt e kėtij grupi radikal islamik nė flagrancė dhe i ka arrestuar. Prej atėherė ndaj tyre janė drejtuar mbi 20 padi.

Policia ėshtė nė kėrkim tė njė shpelle, ku banda ka kultivuar njė plantashė me marihuanė.

drenica03.12.2012/10:20

esht e vertet qe islami ska te baj me ksi njerz edhe ktu jan shantazha te zvicres se si me ndalu muslimanin ju e shini edhe vet ktu qe munohen me zor me ta inpunue me hanger mishin e derrit apo me besua ne katolik po feja esht vullnet i gjdo njerit gjdo kush e din se ciles fe i perket e kshtu qe nuk duhet me ju besua medjav shum kjo esht tem e thejsht ne zvicer nuk ka rrug as nuk ka banhof qe nuk i gjan 30 persona zvicran si qet pa koliba qe i ka prish koka ina po kta e majn njari tjetrin zvcrant i bajn ktu magjupshtia e e hajn muslimant kishe po sa i vertet let e kan me zbulu zvicranet let shkon naper muzika te veta edhezin asiqare hashishin e e pin drogen a si qare po bahen kishe nuk i shohin pse ne banhof munnden mi arrestu krejt po ktu jan politika te zvicres se qysh mi largu shqiptart ktu per nje gabim ma te voglin kta e kan fol me miratu ligjin se per nje fyrje me fjal ndaj nje zvicrni me ja prish letrat me nje her po qka qe 90 per qin e po pullit nuk e votuan se shqiptari ka ndjenja dashnie e per ket femrat zvicrane vujn se skan ndjenja mashqit zvicraner per famile e per femra kta kan veq mu dorgirat edhe me siguru nje bure me birra a po me raki kjo esht jeta e zvicranve klm flm per mirkuptim vllezer shqiptar

pajtimi02.12.2012/23:04

agon gjakova skam cfare t them mo. pajtohem me ty teresisht. ata qe merren me vepra te keqija, vecanerisht me kultivimin e marihuanes, nuk kane vend te Islam. Obobo

agon gjakova01.12.2012/09:29

Islam radikal edhe Islam modern nuk ka, Islami osht Islam edhe hiq ma shum, e nese nje musliman ose grup muslimanesh veprojn vepra te keqija nuk do te thot qe e perfaqesojn Islamin keshtu qe nuk kan keta tipat lidhje me Islamin nese i kan bo keto vepra.