Aksident i rëndë në Gjirokastër, 3 të vdekur, 8 të plagosur

Publikuar: 23.09.2012 - 14:56

Gjirokastėr, 23 shtator (E plotėsuar)  -  Njė aksident i rėndė, me pasojė 3 tė vdekur dhe 8 tė plagosur ka ndodhur rreth orės 14:00 nė aksin rrugor Gjirokastėr-Kakavijė, nė vendin e quajtur Vanister. Burime nga vendi i ngjarjes bėjnė tė ditur se si pasojė e pėrplasjes sė tri automjeteve ka humbur jetėn mjeku i spitalit tė Gjirokastrės, Tahir Bitri, njė grua e identifikuar si Sose Nikolla, 70 vjeēe nga Golemi, si dhe Shpėtim Ēela, 26 vjeē, nga Korēa, i cili ka vdekur nė spital, transmetojnė mediumet shqiptare.

Plagė kanė marrė tė gjithė personat e tjerė qė udhėtonin nė automjetet e pėrfshira nė aksident, njė “Ford Fokus”, njė furgon me pasagjerė, dhe njė “Renault Clio”.

Mėsohet se furgoni me pasagjerė, qė drejtohej nga Xhevair Likaj, u pėrplas fillimisht me veturėn Ford, qė drejtohej nga Entela Bitri, dhe mė pas me veturėn Renault.

Tė aksidentuarit qė kanė marrė plagė mė tė rėnda janė transportuar me helikopter pėr nė Spitalin Ushtarak tė Tiranės. 

Policia mbėrriti menjėherė nė vendngjarje dhe bėri tė mundur transportimin e tė gjithė tė plagosurve drejt spitalit “Omer Nishani”, prej ku mėsohet se dy prej tyre janė nė gjendje tė rėndė.

Ndėrkohė policia vijon hetimet pėr tė zbuluar shkaqet e aksidentit tragjik.

Xhevdeti24.09.2012/13:58

Aksidentet ne Shqiperi dhe Kosove jane bere fenomene te perditshme,ketu ne keto dy vende nuk punohet per shkaqet e ketyre aksidenteve te perditshme duke u bazuar ne kontrollet teknike te makinave ne hetimet se si paisen me patent shofer si dhe mungesa e policise neper rruge e cila duhet te kujdeset ne ngasje dhe shpejtesise qe vozisin vozitesit por edhe mos ndshkimi i shoferve me gjoba si dhe moskonfiskimi i patentshoferit dhe automjetit.