Pesë të arrestuar për vjedhje të drurit industrial

Publikuar: 16.09.2012 - 16:36

Ferizaj, 16 shtator – Nė pėrpjekje pėr tė ndalur dėmtimin e pyjeve nga  vjedhėsit ilegalė, policia nė Ferizaj ka arrestuar pesė veta nėn dyshimin se kanė prerė njė masė prej mbi 100 metra kub dru industrial.

Nė orėt e vonshme tė sė premtes, patrullat policore kishin marrė informatėn se te vendi i  quajtur “Stanet e Gremes” disa persona janė duke pre dru nė mėnyrė ilegale. Pas shkuarjes nė vendin e ngjarjes ata kanė konstatuar se nė kėtė lokacion ėshtė dėmtuar mali dhe se drunjtė ishin ende nė vendin e ngjarjes dhe kanė bėrė sigurimin e tyre.  

Ndėrkaq tė nesėrmen, zyrtarė tė Drejtorisė sė Bujqėsisė dhe Pylltarisė tė Komunės sė Ferizajt, sė bashku  me pylltarėt dhe njėsitet e hetuesisė tė Stacionit Policor nė Ferizaj, kanė dalė nė vendin e ngjarjes dhe ėshtė konstatuar se janė prerė rreth 100 metra kub dru industrial.

“Hetuesit policorė, pas hetimeve lidhur me kėtė rast, kanė arrestuar pesė persona tė dyshuar se kanė kryer kėtė vepėr penale dhe kanė konfiskuar 4 motosharra, 1 traktor dhe njė xhip.

Gjatė bastisjes, tek njė i dyshuar ėshtė gjetur dhe konfiskuar edhe njė armė e llojit TT M57, kalibėr 7,62 mm, si dhe dy karikatorė me 17 fishek’”, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i PK-sė Agim Gashi.

Me urdhėr tė Prokurorit, ndaj tė pesė tė dyshuarve ėshtė marrė masa e ndalimit policor prej 48 orėsh deri nė kompletimin e lėndės.

ferizaj18.09.2012/14:20

Qashtuu preni sat muni diqka duhet me hanger shqiptari.qeveria ja .... n.... tu vjedh.

deqan17.09.2012/01:25

Kqyri hajnat edhe ne mal me shku me vjedh me revole.
Deqani ka nevoj per disa aksione te tilla por per fat te keq shumaret pylltaret po bashkpunojn me hajnat edhe i shkatrrun malet tona.