Në Podujevë ndihmohen 140 fermerë me farë misri

Publikuar: 09.05.2012 - 15:20

Podujevė, 9 maj – Drejtoria pėr Bujqėsi, Pylltari dhe Zhvillim Rural nė Komunėn e Podujevės, ka ndihmuar 140 fermerė me tė mbjella pranverore. Fermerėt e pėrzgjedhur janė ndihmuar nga DBPZHR-ja me nga 10 kilogramė farė misri (pionier 100-300) si dhe me nga 100 kg pleh artificial tė kombinuar 3x15. Sipas drejtorit pėr Bujqėsi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Vezir Januzi, kjo ndihmė ėshtė ndarė nga mjetet pėr subvencione dhe kap vlerėn e rreth 10 mijė eurove. Januzi ka thėnė se kjo sasi e farės dhe e plehut artificial do t’u mjaftojė 140 bujqve qė tė mbjellin nga 50 ari me misėr.

E fermerėt shprehen tė kėnaqur pėr kėtė ndihmė modeste nga Komuna e Podujevės.