KQZ miraton rezultatet për Ferizajn

Publikuar: 30.04.2012 - 14:40

Prishtinė, 30 prill - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, nė takimin e mbajtur sot, ka miratuar rezultatet e zgjedhjeve tė jashtėzakonshme pėr kryetar komune nė Ferizaj, tė procesuara nga Komisioni Komunal i Zgjedhjeve nė Ferizaj.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve fillimisht konstaton se zgjedhjet nė Ferizaj u organizuan sipas planit tė paraparė operacional dhe nė atmosferė tė qetė e pa probleme. Tė gjitha vėrejtjet dhe ēėshtjet e ngritura, vėrejtjet dhe shqetėsimet, gjatė ditės sė votimit janė shqyrtuar me prioritet nga KQZ-ja dhe janė evituar me kohė”, thuhet nė komunikatėn e kėtij organi.

E njėjta thekson se nė zgjedhje kanė marrė pjesė 28,643 votues, ose 30.6%.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve konstaton se rezultatet sipas pilot-projektit ‘K-vote’, tė dhėna nė konferencėn e orės 20.00, janė identike me rezultatet e pranuara nga Komisioni Komunal i Ferizajt”, thekson komunikata.Sipas rezultateve tė KQZ-sė, qė mbėshteten nė mbi 99 pėr qind tė votave, kandidati i PDK-sė, Agim Aliu, ka fituar 40.7 pėr qind tė votave, kurse Adem Salihaj i LDK-sė 24.09 pėr qind. Tė dy kandidatėt shkojnė nė balotazh.