KK i Deçanit sërish në terr për shkak të borxheve

Publikuar: 24.04.2012 - 17:16

Deēan, 24 prill - Kuvendi Komunal i Deēanit ka mbetur serish pa furnizim me energji elektrike si pasojė e borxhit qė kjo komunė i ka Korporatės Elektroenergjetike te Kosovės. Bėhet fjalė pėr njė borxh prej 2 mijė e 300 euro tė pa fshirė ndaj KEK-ut. Bashkim Ramosaj, drejtor i Administratės sė Pėrgjithshme tė Deēanit, ka thėnė se bėhet fjalė pėr borxhin vetėm njė mujor ndaj korporatės. Ai mos fshirjen e borxhit ndaj KEK-ut e ka arsyetuar me mos alokimin e mjeteve nga ana e Ministrisė sė Financave nė drejtim tė Komunės sė Deēanit. “Alokimet qė ēdo tre mujorsh i merr komuna pėr mallra dhe shėrbime, dhe pėr funksionimin e drejtorive tė tjera, nuk janė bėrė nga ana e qeverisė,  gjegjėsisht Ministria e Financave pėr shkak tė mungesave qė ka pasur nė thesar”, ka thėnė Ramosaj.