VV-ja në Deçan akuzon kreun e Deçanit për jo transparencë

Publikuar: 22.03.2012 - 19:43

Deēan, 22 mars - Shkatėrrimi i pyjeve nė mėnyrė masive, mos lejimi i qasjes nė dokumentet zyrtare, transparenca jo e plotė e Komunės ndaj qytetarėve e ēėshtje tė tjera ishin temė kryesore e njė konferencė pėr media tė lėvizjes “Vetėvendosje”, dega nė Deēan.

Bilall Hadėrgjonaj, pėrfaqėsues i kėsaj dege, ka akuzuar kreun e Deēanit, Rasim Selmanaj, se premtimet e tij paraelektorale pėr transparencė tė plotė paskan qenė vetėm pėr marrje tė votave. “Vetėvendosje” ka shprehur shqetėsimin e saj edhe mė herėt pėr shkatėrrimin masiv tė pyjeve nė Komunėn e Deēanit.

“Nė bazė tė kėrkesės sonė drejtuar Drejtorisė komunale pėr Bujqėsi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, mė 17.11.2011, lidhur me dhėnien e tenderėve pėr shfrytėzimin e masės drusore gjatė periudhės janar 2010 - nėntor 2011, kemi marrė pėrgjigje vetėm pėr 1/3 e masės drusore tė tenderuar nga kjo drejtori, edhe kjo vetėm pėr vitin 2011, pasi pėr vitin 2010 nuk kemi pasur qasje nė tenderė, me arsyetimin se ata nuk mund tė gjenden. Sipas kėsaj drejtorie del se lėndė drusore tė shfrytėzuar nga pyjet e kėsaj komune janė vetėm 3445.2 m3 dru zjarri dhe 2413.4 m3 dru teknik, Por, sipas hulumtimeve tona brenda Komunės, nga kjo drejtori janė dhėnė tenderė pėr shfrytėzim tė masės drusore nė po tė njėjtėn periudhė rreth 4470.99 m3 dru zjarri dhe 9874.47 m3 dru teknik. Vetė, kėto shifra tregojnė pėr diferenca tė mėdha ndėrmjet masave qė janė shfrytėzuar nė terren dhe atyre qė na janė raportuar me letra.

Kryetari Selmanaj ėshtė shprehur se ky ėshtė njė sistem i krimit tė organizuar. Nėse qenka krim i organizuar, pėr ēka pajtohemi plotėsisht, kryetari duhet tė deklarojė se kush qėndron mbas kėtij krimi apo kush ėshtė nė ballė tė tij, nėse ėshtė nė dijeni, dhe duhet ta paraqesė sa mė parė nė prokurori rastin, nėnvizon i pari i VV-sė nė degėn e Deēanit.

VV-ja i bėn thirrje Komisionit pėr Bujqėsi, Pylltari, Mjedis dhe Planifikim Hapėsinor tė Kuvendit tė Kosovės qė tė ngrejė njė grup pune pėr ta hetuar rastin me ministrisė pėrgjegjėse dhe Komunėn e Deēanit.