Xhami e re në Prishtinë te parkingu i PTK-së

Publikuar: 10.02.2012 - 16:03

Prishtinė, 10 shkurt - Kėshilli i Drejtorėve i Komunės sė Prishtinės sot ka miratuar vendimin pėr caktimin e lokacionit pėr ndėrtimin e objektit tė xhamisė nė Prishtinė. Lokacioni pėr ndėrtimin e xhamisė  pėrfshin pjesėt e  ngastrave kadastrale me njė sipėrfaqe prej 8100 m2. Vendi i quajtur “Blloku III i Ndėrtesave”, apo siē njihet ndryshe si Parkingu i PTK, nė Ulpianė.

Nė mbledhjen e dytė tė radhės, e cila u drejtua nga kryetari, dr. Isa Mustafa, Kėshilli i Drejtorėve ka miratuar dhe proceduar pėr Komitetin pėr Politikė dhe financa edhe propozim-vendimin pėr ndryshimin e Rregullores pėr transparencė. Po ashtu bordi ka marrė vendim edhe pėr caktimin e lokacionit pėr ndėrtimin e Tregut tė kombinuar. Nė kėtė mbledhje ėshtė miratuar edhe propozimvendimi pėr plotėsimin e vendimit pėr emėrtimin dhe zyrtarizimin e lagjeve, shesheve dhe rrugėve tė komunės sė Prishtinės. 

koki13.02.2012/19:58

shkoni ndihmojuni te varfrit qe skan me qka te ngrohen o talibana se na murt ftyren se krejt jeni njerz pa shkoll pa sen qe dilini ne kis far manifestimesh se edhe une jom musliman po ksi far senesh nuk i telorej me pas mundsi se dy gjamija jon ne qendre te prishtines nuk di qa doni ju tjetr? a po nashta se aty ju nuk mund te hyni? ktu esht problemi tung

Lëvizja Bashkohu 12.02.2012/09:43

Lëvizja "BASHKOHU"
Bazuar në vendimin e këshillit të drejtorëve të K.K të Prishtinës për ndarjen e hapësirës për ndërtimin e xhamisë te parkingu i postës qendrore në lagjen Ulpiana në Prishtinë ,lëvizja Bashkohu lëshon këtë

DEKLARATË

Lëvizja Bashkohu i falënderon të gjithë besimtarët musliman të cilët kanë dhënë kontribut praktik në protestat tona në mbështetje të kërkesës për sigurimin e hapësirës për ndërtimin e xhamisë në qendër të Prishtinës.

Vendimi i këshillit të drejtorëve është i papranueshëm për lëvizjen Bashkohu edhe pse jemi dakord se edhe në lagjet Ulpiana dhe Dardania nevojitet ndërtimi i një xhamie . Ne i mbesim besnik kërkesës së xhematit të muslimanëve që të sigurohet hapësira për ndërtimin e xhamisë së madhe në qendër të Prishtinës .

Lëvizja Bashkohu së shpejti do të dalë me itinerarin e vetë për këtë vit të bazuar në drejtësi , barazi dhe dinjitet , gjithnjë duke iu referuar interesave fetare dhe kombëtare të qytetarëve e jo pushtetarëve të Kosovës. Ftojmë të gjithë besimtarët musliman që të jenë të bashkuar rreth lëvizjes Bashkohu për të mbrojtur dinjitetin dhe të drejtat tona si musliman dhe qytetarë të Republikës së Kosovës .

Lëvizja Bashkohu www.bashkohumene .com

Prishtinë

11.02.20012

Musa Ademi11.02.2012/14:54

Pa dyshim kjo është një fitore e pjesëmarrësve në protesta te organizuara nga Lëvizja "Bashkohu" gjithashtu është një sukses i Lëvizjes "Bashkohu".

besi10.02.2012/22:31

Eshte e turpshme perdorimi i ketij standardi te dyfisht dhe servilizem te tepruar. Derisa per me pak se 1.5 te popullsise jemi ne gjendje te rrenojme shkolla e gjimnaze dhe te ndertojme kisha dhe te lavderojme keto veprime, kurse ndertimi i xhamis ne nje vend bosh te komunes per kete pjese 96 shqiptare te besimit islam nuk ben me arsyen se jemi shqiptare ne kete rast. Kjo mua me duket qe eshte me shume se nje servilizem i tepruar

Ariani10.02.2012/22:08

Qysh sdojm xhamia

hasani10.02.2012/21:43

Shume vend te mire e paskan gjete. Besoj se tash ja nisi mu fal kapak se deri tani i kam pas larg.
Vendin super e paskeni gjete.

luka10.02.2012/21:00

Allahu inshalla i ndimon vllezrit musliman ne Prishtine qe kjo xhamij te ndertohet sa me shpejt.
edhe dicka per disa komentusfeja islame esht feja e vertet feja e drites dhe dituris.
Shqiptaret i pshtuan asimilimit fale fese islame.

berat10.02.2012/20:34

perhajr ishalla na shkon qysh o mas miri ghami tre

Abdulla 10.02.2012/19:48

Mendoj se kerkesa per xhami eshte shume me vende dhe eshte duhur qe moti te ndertohet kjo ngase populli ka nevoj shume per edikim fetar islam ngase problemt me te medha vendi yne ka jo vetm kushtet ekonomike por edhe gjendjen shpirterore .

Gazmendi10.02.2012/19:08

Ky vendim eshte dashur te mirret moti kohe.E mirepresim,URIME

alban10.02.2012/19:03

Allahu past meshir ju qe jeni kundraj ndertimit te nje xhamie,si ka mundesi qe jeni kundraj ndertimit te xhamis kurse edhe ju vet keni lind si musliman?Para disa ditve lexoja se si ne prishtin ishte hapur lokali per homoseksualet dhe askush nuk komentoi apo doli kunder,ne kosove qdo dit hapen bare prostitutash dhe askush nuk komenton,me mir eshte femija juaj te shkoj ne xhami apo te shkoj ne ndojne lokale nate?edhe ni here Allahu past meshir per ata njerez qe nuk besojn e qe vdesin si kafira.

kosovari 10.02.2012/18:21

valla ma mire kishte qene ti ndimojn njerzeve te varfer tjav ndertojn shtepit se gjamija ka mjaft ne kosov dhe kisha

isa10.02.2012/17:26

Sa larg civilizimit e demokracise po me duket populli im kur po i lexoj keto komente kunder ndertimit te xhamise e edhe argumentet e tyre shume te ulta. Te drejtat dhe lirite fetare me shume njeriu i perdore ne vendet perendimore e demokratike. Perveq qe eshte e drejte themelore eshte edhe e nevojshme nje xhami e madhe me hapesire te mjaftueshme sepse xhamite e kryeqytetit nuk i plotesojne nevojat e komunitetit musliman jo vetem festave te bajramit dy here ne vit po edhe cdo te premte ku ne secilen xhami perbrenda qytetit gjysma e xhematit kryen namazin jashte ne cdo stine.

wiena10.02.2012/17:13

se nuk ka gjamija ne prishtin ma mir u kan ni shkoll moderne ose ni spital modern se xhami

bardhyli10.02.2012/17:12

po ma mire parking se xhami.....
xhamija ka teper e vendparkime pak

ballist10.02.2012/17:11

Popull i mjere... Sju ka mbetur tjeter veq me u lut... ne vend se te ndertojn shkolla, spitale, ndertoni xhamija e sjellni kulturen te prapambetur te shamijave arabe... Turpi i botes.. Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Xythi10.02.2012/16:58

JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
Nuk dojme as xhamia e as kisha te reja ne Prishtine!!!!!!!