Gjykimi i Ramadan Mujës drejt përfundimit

Publikuar: 10.02.2014 - 10:22

Prizren, 10 shkurt – Nė Gjykatėn Themelore tė Prizrenit do tė vazhdojė sot gjykimi ndaj kryetarit tė kėsaj komune, Ramadan Muja, dhe zyrtarėve e ish-zyrtarėve komunalė. Kėshtu, procesi po shkon drejt fundit dhe shpejt pritet vendimi pėr kėtė rast, raporton KTV. Nė kėtė seancė do tė vazhdojė fjalėn pėrfundimtare Prokuroria, tė nisur nė seancėn e 27 janarit, ku kishte kėrkuar dėnim prej 1 deri nė 8 vjet burgim pėr kryetarin e Prizrenit, Ramadan Muja, dhe pesė drejtorėt e tij.

Prokurorja Natasha Vikeri, nė fjalėn e fundit tė saj, ka akuzuar Mujėn dhe tė tjerėt pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare. Ajo, gjatė seancės sė sotme, do tė bėjė leximin e pikave 3 dhe katėr. Kryetari i Prizrenit akuzohet nga EULEX-i pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare.