Shitja e kurbaneve në kryeqytet bëhet vetëm në tregun e kafshëve

Publikuar: 14.10.2013 - 09:33

Prishtinė, 14 tetor  - Komuna e Prishtinės, pėrkatėsisht, Drejtoria Inspeksionit njofton qytetarėt dhe shitėsit e bagėtive pėr kurbanė, me rastin e festės sė Kurban Bajramit, se shitja e tyre do tė behet nė tregun e kafshėve, nė magjistralen Prishtinė-Podujeve, nė dalje tė qytetit. Komuna paralajmėron se ata qė do tė ndeshen duke tregtuar nė rrugė dhe rrugica tė qytetit, do tė ndėshkohen.Qė nga e java e kaluar, e deri nė ditėn e festės sė Kurban Bajramit, qyteti po kontrollohet nga inspektorėt e komunės dhe tė Policisė sė Kosovės, tė cilėt do tė pengojnė shitjen e kafshėve nė rrugėt dhe rrugicat e qytetit.

Komuna fton tė gjithė shitėsit dhe qytetarėt qė tė respektojnė njė gjė tė tillė, pasi qė pėrndryshe do tė pėrballen me masat e inspeksionit.

Komuna me kėtė rast shfrytėzon rastin qė tė gjithė besimtarėve tė besimit islam t'ua urojė festėn e Kurban Bajramit, duke iu uruar mirėqenie dhe harmoni nė familjet e tyre.