Ndryshimi në Prishtinë, do t’i bënte mirë mbarë Kosovës

Publikuar: 19.09.2013 - 22:31

Prishtinė, 19 shtator - Nė emisionin Rubikon tė KTV-sė, nė tė cilin shpalosen programet e kandidatėve pėr kryetar tė Prishtinės, sonte ishin mysafirė Shpend Ahmeti i Vetėvendosjes, dhe Visar Arifaj i Partisė sė Fortė.

Shpend Ahmeti tha se qytetarėt e Kosovės janė shumė tė zhgėnjyer, kurse e vetmja mundėsi pėr t’ua kthyer atyre besimin ėshtė ndryshimi nė Prishtinė. Sipas tij, “fitorja e VV-sė nė Prishtinė do tė ishte sinjal qė ndryshimi nė Kosovė ėshtė i mundshėm”.

Problemet kryesore tė kryeqytetit janė mungesa e ujit, trafiku, parkingjet, ndėrtimet pa leje, tha ai, duke shtuar se tashti nuk ėshtė koha pėr komentimin e problemeve por pėr zgjidhjen e tyre.

Sipas kandidatit tė VV-sė, kreu aktual i Prishtinės, Isa Mustafa po i kontribuon ndėrtimeve pa leje nė Prishtinė.

“Nė vend qė tė heqė ndėrtimet pa leje, qeveria komunale e Prishtinės ka zgjedhur t’i largojė dhunshėm shitėsit ambulantė pėr shkak sė kėta tė fundit janė shumė mė tė dobėt”. Ndėrkaq, kandidati i Partisė sė Fortė, Visar Arifaj tha se ai do tė angazhohej pėr uljen e numrit tė drejtorive komunale nga 11 sosh, nė gjithsej tri.

Kjo parti e absurditeteve nuk shqetėsohet nga problemet me tė cilat ballafaqohen shumica e qytetarėve tė kryeqytetit, nuk e sheh si problem mungesėn e ujit tė pijshėm, por pamundėsinė e qarkullimit me vetura tė njerėzve afėr kafiterive, duke shtuar se partia e tij ka nė plan tė ndėrtojė korsi tė veēanta nė rrugėt ku ka kafene.

Sipas tij, “dasmat janė pjesė thelbėsore dhe tradicionale e popullit tonė, andaj ne do tė ndėrtojmė edhe semaforė specialė, qė drita e gjelbėr tė jetė gjithnjė e ndezur pėr automjete”. Gjithashtu, tha se do tė angazhohen pėr mbindėrtime tė shumta.

Duke vazhduar nė kėtė stil, Arifaj tha se libri i tij i preferuar mbetet ai “Nga sfida nė sfidė” i Behgjet Pacollit, ndėrsa si film ai “Nėntori i dytė”. 

MM21.09.2013/09:22

UNE MENDOJ SE PER KRYETAR TE PRISHTINES DUHET ME VOTUE KAQUSHA JASHARIN SEPSE ESHT INXHINJERE SHUME E AFTE ME SHUME PERVOJ DHE DO TA ZHVILLOJ PRISHTINEN SHUME MIRE.ESHTE VERTETUAR NE PUNEN E PERPARSHME KU GJITHMON KA PASE RREZULTATE TE SHKELQYESHME.