Faton Topalli, kandidat i VV-së për kreun e Ferizajt

Publikuar: 29.07.2013 - 17:11

Ferizaj, 29 korrik - Tė hėnėn, me 29 korrik, Qendra e Lėvizjes Vetėvendosje! nė Ferizaj mbajti konferencė pėr media me ē’rast shpalli kandidatin e Lėvizjes Vetėvendosje! pėr kryetar tė Komunės sė Ferizajt, i cili ėshtė zgjedhur sipas parimit njė anėtar njė votė.Bardhyl Abazi, nga Komisioni Zgjedhor ad hoc tė Qendrės tha se gjatė procesit tė zgjedhjeve dhe numėrimit tė votave, nuk ėshtė vėrejtur asnjė parregullsi. “Ne si komision vlerėsojmė procesin e zgjedhjeve si tė lira dhe nė pėrputhje tė plotė me frymėn e demokracisė sė brendshme tė statutit dhe rregullores pėr zgjedhjeve tė brendshme tė Lėvizjes Vetėvendosje!. Nisur nga ky konstatim, sot shpallim fitues tė kėtyre zgjedhjeve pėr kandidatin pėr kryetar komune nė Ferizaj, Faton Topalli, i ēili ka fituar 98.00 % tė votave”, theksoi Abazi.

Kandidati pėr kryetar tė Komunės nga radhėt e VV-sė, Faton Topalli, falėnderoi aktivistėt e Lėvizjes Vetėvendosje!, pėr besimin qė ia dhanė. Duke folur pėr Ferizajn, Topalli theksoi se mungesa e demokracisė dhe vullnetit pėr ta ndėrtuar shtetin, ka bėrė qe komuna e Ferizajt tė jetė njėra prej komunave mė tė varfra nė Kosovė. “Sot nė rajonin e Ferizajt jetojnė rreth 14.700 qytetarė me ndihma sociale me 49, respektivisht 34 cent nė ditė. 91% e grave dhe 90 % e tė rinjve janė tė pa punė. Ai foli pėr alternativėn qeverisėse tė Lėvizjes Vetėvendosje! pėr Ferizajn, qė pėrmblidhet nė tri shtylla kryesore: Zhvillimi ekonomik dhe rritja e mirėqenies sė qytetarėve; reformimi i administratės; dhe ngritja e nivelit tė solidaritetit me shtresat mė tė goditura tė shoqėrisė.

Kryetari i VV-sė, Albin Kurti, tha se  “Faton Topalli ėshtė veprimtar i hershėm i ēėshtjes kombėtare i cili nuk ėshtė lodhur asnjėherė, qoftė nė legalitet apo ilegalitet, qoftė nė organizimin e shqiptarėve nė Kosovės apo nė organizimin e mėrgatės shqiptarė nė Zvicėr. Aktivitetin e tij e ka nisur qysh herėt nė rini. Nė vitin ’81, bashkė me shumė veprimtarė tė tjerė ishte i organizuara nė demonstratat e famshme tė asaj kohe. Ky pėrveē veprimtar, ėshtė edhe studiues. Nė Zvicėr Faton Topalli ka vijuar studimet nė fushėn e shkencave sociale. Ėshtė magjistėr i shkencave sociale dhe qė prej vitit 2007 ėshtė edhe ligjėrues i jashtėm nė Fakultetin e Shkencave Sociale nė Zürich”, tha Kurti, pėrderisa po fliste pėr kandidatin e Lėvizjes Vetėvendosje! pėr kryetar tė Ferizajt, duke shtuar se Fatoni nuk e trajton Ferizajn si vend transit Prishtinė-Shkup, por si komunė ndėr mė tė mėdhatė nė Kosovė qė ka pasuri e potencial pėr zhvillim, qė ka shumė njerėz tė ndershėm e punėtorė, patriotė e tė devotshėm.