Dokumentet mbi gjendjen civile – nëpër bashkësitë lokale të kryeqytetit

Publikuar: 19.06.2013 - 12:24

Prishtinė, 19 qershor - Komuna e Prishtinės pėrmes njė njoftimi  informon tė gjithė qytetarėt se ka shpėrndarė nėpėr disa Bashkėsi Lokale librat amė, ku qytetarėt do tė mund tė pajisen me dokumente tė gjendjes civile. Librat amė janė shpėrndarė sipas viteve tė lindjes.

Ju informojmė se tė gjithė personat qė kanė lindur nga viti 1900-1960, me dokumentet e gjendjes civile mund tė pajisėn nė Bashkėsinė Lokale nė lagjen Taslixhe.

Personat qė kanė lindur nga viti 1961-1970, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisen nė Bashkėsinė Lokale, nė lagjen Dardania.

Personat qė kanė lindur nga viti 1985-1995, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisen nė Bashkėsinė Lokale nė lagjen Ulpiana.

Tė gjithė qytetarėt e fshatrave: Keqekollė, Nishec, Ballaban dhe Koliq, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisėn nė Bashkėsinė Lokale tek Xhamia e Llapit.

Personat e lindur nė vitet qė nuk janė dhėnė me lart, dokumentet e gjendjes civile mund t’i marrin nė objektin e vjetėr tė Komunės sė Prishtinės.

Banorėt e fshatit Llukar dhe fshatrave pėr rreth, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisen nė Bashkėsinė lokale nė fshatin Llukar.

Banorėt e fshatit Besi, dhe fshatrave pėr rreth, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisen nė Bashkėsinė Lokale nė fshatin Besi.

Banorėt e fshatit Bardhosh, dhe fshatrave pėr rreth, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisen nė Bashkėsinė Lokale nė fshatin Bardhosh.

Banorėt e fshatit Mramor, dhe fshatrave pėr rreth, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisen nė Bashkėsinė Lokale nė fshatin Mramor.

Banorėt e fshatit Marec, Slivovė, dhe fshatrave pėr rreth, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisen nė Bashkėsinė Lokale nė fshatin Marec.

Banorėt e fshatit Dabishec, dhe fshatrave pėr rreth, me dokumente tė gjendjes civile mund tė pajisen nė Bashkėsinė Lokale nė fshatin Dabishec.Komuna e Prishtinės, kėrkon nga tė gjithė qytetarėt e Prishtinės qė tė kenė mirėkuptim dhe durim, pasi qė funksionimi i sistemit tė dhėnies se dokumenteve tė gjendjes civile, siē janė ekstrakti i lindjes, i vdekjes, i martesės, etj., nuk varet nga Komuna e Prishtinės, por varet direkt nga Agjencia pėr Regjistrimin Civil, qė ėshtė nė kuadėr tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.