Edhe tri fshatra me rrjet kanalizimi në komunën e Podujevës

Publikuar: 24.05.2013 - 12:13

Podujevė, 24 maj   - Nė tri fshatra tė komunės sė Podujevės kanė pėrfunduar projektet e ndėrtimit tė rrjetit tė kanalizimit.

Nė kuadėr tė investimeve kapitale pėr rregullimin e infrastrukturės Komuna e Podujevės, siē transmeton Qik-u, janė duke u realizuar disa projekte tė ndėrtimit tė rrjetit tė kanalizimit fekal nėpėr fshatra.

Drejtori i Drejtorisė sė Shėrbimeve Publike, Mbrojtjes dhe Shpėtimit, Faik Muēiqi thotė se tashmė kanė pėrfunduar punėt nė ndėrtimin e rrjetit tė kanalizimit nė fshatrat Gėrdofc, Mirofc dhe nė lagjen Selimaj tė fshatit Dobėrdol.

“Nė kėto tri fshatra janė ndėrtuar rreth 5,5 kilometra rrjet tė kanalizimit fekal. Falė motit tė mirė por edhe seriozitetit nė punė tė kompanive punėkryerėse tė tri projektet janė realizuar sipas dinamikės se paraparė”, tha Muēiqi.

Kėto tri projekte janė investuar nga buxheti i Komunės, kurse punimet janė kryer nga kompanitė “Bini”, Keni” dhe “Gjashtė vėllezėrit Babatina”.