Të reshurat e fundit rrisin simbolikisht sasinë e ujit në Batllavë e Badovc

Publikuar: 22.03.2013 - 12:09

Prishtinė, 22 mars – Sasia e ujit nė liqenin e Badovcit dhe atė tė Batllavės, prej nga kryeqytetasit furnizohet me ujė tė pijshėm nga  tė reshurat e ditėve tė fundit, ėshtė rritur simbolikisht.

Kėshtu kanė bėrė tė ditur zyrtarė tė kompanisė rajonale “Prishtina”.

Arbėrie Zogiani- Hiseni, zėdhėnėse nė kompaninė e ujėsjellėsit rajonal “Prishtina”, nuk ka dhėnė shumė detaje lidhur me prishjen e gypit, vetėm ka bėrė tė ditur se ata sėrish kanė nisur furnizimin e rregullt.

”Mund tė them se kemi njė ngritje ku tashmė nė liqenin akumulues tė Batllavės jemi nė -5 metra nėn kuotėn maksimale ndėrsa nė liqenin e Badovcit vazhdojmė tė jemi nė - 9 metra, sepse kemi njė ngritje mjaft simbolike sa i pėrket kėtij liqeni, dhe kjo pėr shkak se nė rajonin tonė pėr dallim nga rajoni i Dukagjinit nuk kishim tė reshura tė mėdha”, ka theksuar ajo.

Njė ditė para Ditės ndėrkombėtare tė ujit, zėdhėnėsja e KUR “Prishtina” ka sugjeruar kryeqytetasit ta kursejnė maksimalisht ujin.

”Ne u bėjmė thirrje qytetarėve qė ta kursejnė ujin e pijshėm dhe mos ta keqpėrdorin atė”, ka shtuar ajo.

Nga ana tjetėr, sasia e ujit  nė dy liqenet pritet tė rritet edhe mė, sipas Institutit Hidrometeorologjik.

Sylė Tahirsylaj, drejtor, ka bėrė tė ditur se niveli i ujit ėshtė duke u rritur vazhdimisht.

Ai ka thėnė se nė fundjavė do tė ketė njė ndėrprerje tė reshurash, tė cilat pritet tė nisin sėrish nė fillim tė javės tjetėr.

”Nga dita e hėnė e javės sė ardhshme pėrsėri do tė ketė tė reshura me shi dhe borė, sidomos nė vendet kodrinore malore”, ka thėnė Tahirsylaj.

Nga ana tjetėr, qytetarėt vazhdojnė tė ankohen me shėrbimet qė ofron aktualisht KUR “Prishtina”. Dy ditė mė parė, njė prishje e njė gypi magjistral Albanik-Prishtinė ka bėrė qė njė pjesė e kryeqytetit tė mbetet pa ujė afro dy ditė.

“Turp tė kenė, po jetojmė nė shekullin XXI, e nė vitin 2013, e ne hala po kemi probleme me ujin, probleme aq sa mos me arrit me u zgjidh pėr 24 orė, me tė lėnė pa ujė tė pijshėm, pa ujė pėr me u pastru, kjo nuk ka kurrfarė kuptimi”, ka thėnė Agim Shabani , banor nė lagjen “Emshir”.

Edhe Marigona Arifi, banuese nė Qendėr, shprehet e pakėnaqur me shėrbimet e ujėsjellėsit.

”Duhet me bė njė zgjidhje, me siguru rezervuar pėr qytetarėt a me ja bė disi, se nėse ja nisin prej tash me reduktu maksimalisht gjatė stinės sė verės nuk e di ēka do tė bėjmė  ne”, ėshtė ankuar ajo.