Qendra e Kompetencës në Malishevë, me rregullore të veçantë

Publikuar: 11.03.2013 - 15:20

Malishevė, 10 mars – Feim Hoxha, anėtar i Kuvendit tė Malishevės, nga radhėt e PDK-sė, disa herė e ka ngritur nė legjislativin komunal ēėshtjen e hartimit dhe aprovimit tė njė rregulloreje tė veēantė pėr Qendrėn e Kompetencės (QK), e cila funksionon nė kėtė komunė si shkollė e mesme
profesionale.

“Duke marrė parasysh specifikat qė i ka QK-ja dhe duke qenė vet pėr njė kohė sekretar i kėsaj shkolle, e kam vėrejtur mungesėn e njė rregulloreje pėr tė”, ka thėnė Hoxha. Nė QK, sipas tij, nuk duhet tė ketė Kėshill tė Shkollės, por Bord. E Bordi, sipas Hoxhės, duhet tė pėrbėhet, veē tė tjerėve, edhe nga pėrfaqėsues tė biznesit, pasi puna praktike e shkollės lidhet direkt me bizneset. Ai ka tėrhequr vėmendjen se nė QK, pėr dallim prej shkollave tė tjera, ka edhe udhėheqės tė sektorėve, mandej kontabilistė, bibliotekistė si dhe menaxherė pėr edukim dhe biznes e komunikim me jashtė.

QK-ja mund tė organizojė edhe kurse e trajnime tė ndryshme, sipas kėrkesave tė tregut, mandej ajo mund t’i lėshojė me qira hapėsirat shkollore prej tė cilave mund tė krijojė tė hyra vetjake. Tė gjitha kėto dhe pika tė tjera tė ndryshueshme nga shkollat e tjera tė mesme Hoxha vlerėson se duhet tė futen nė kornizė tė njė rregulloreje tė veēantė dhe tė dalin para legjislativit komunal pėr trajtim dhe aprovim. Drejtori i QK-sė nė Malishevė, Besim Dobruna, ka bėrė me dije se shkolla tashmė e ka hartuar njė draftrregullore, nė tė cilėn janė harmonizuar Udhėzimi Administrativ i MASHTK- pėr QK-tė i nxjerrė mė 2012 dhe Rregullorja komunale pėr arsimin e mesėm tė lartė.

“Rregulloren e re e kemi dorėzuar nė Drejtorinė Komunale pėr Arsim dhe presim qė ajo tė shkojė nė KK pėr aprovim”, ka thėnė Dobruna. Ai duke kujtuar se QK-tė si institucione nacionale nė tė ardhmen do tė qeverisen nga Agjencia pėr Arsim dhe Aftėsim Profesional e Kosovės qė ėshtė nė themelim e sipėr, ka theksuar se pėr momentin rregullorja e re do tė duhej aprovuar nė legjislativin komunal. “Derisa tė themelohet agjencia puna jonė ėshtė e lidhur direkt me DKA-nė dhe komunėn prandaj do tė duhej qė organi mė i lartė komunal ta aprovojė kėtė rregullore me ndryshimet e bėra”, ka theksuar Dobruna.

“Ne si menaxhment mendojmė se, meqė komuna e ka njė rregullore pėr shkollat e mesme dhe meqė njė QK funksionon nė Malishevė dhe meqė funksionet dhe procesi mėsimor i kėsaj qendre ndryshon nga shkollat tradicionale profesionale, duhet tė ketė njė rregullore tė veēantė pėr tė bazuar nė Ligjin pėr Arsim Profesional dhe Udhėzimet qė MASHTK i ka nxjerrė pėr QK-tė”, ėshtė shprehur ai. Drejtori i DKA-sė nė Malishevė, Isuf Morina, ka pohuar se drejtoria e tij e ka marrė draftrregulloren nga QK-ja.

“Po e kemi marrė njė draftrregullore e cila ka pak ndryshime dhe pasi tė konsultohemi me ligjin ne do tė shohim nėse ėshtė nevoja tė nxirret para KK-sė pėr aprovim”, ka thėnė Morina. Nė anėn tjetėr, kryesuesi i KK tė Malishevės, Ragip Begaj, ka thėnė se legjislativi komunal ėshtė i gatshėm ta trajtojė njė draftrregullore eventuale nga QK-ja dhe DKA-ja. “Nė rast se DKA-ja e sjell pėr shqyrtim njė draftrregullore tė tillė ne do ta bėjmė atė dhe pas debatit do tė shihet nėse do tė marrė vizėn apo jo”, ka nėnvizuar kryesuesi i KK tė Malishevės.

QK-tė janė institucione tė reja arsimore nė sistemin e arsimit dhe aftėsimit profesional tė Kosovės, tė cilat synojnė tė ofrojnė punėtorė tė kualifikuar pėr tregun e punės nė Kosovė dhe nė BE. 

Dardan@hotamil.de12.03.2013/11:25

Heje ma mire hiq,mos hi.