VV-ja: Muja, kreu i katërt komunal (nga PDK) i akuzuar për korrupsion

Publikuar: 27.02.2013 - 19:29

Prizren, 27 shkurt - Sot u ngrit aktakuzė kundėr kryetarit tė Prizrenit, Ramadan Muja, dhe pesė zyrtarėve tė tjerė komunalė pėr korrupsion, keqpėrdorim tė detyrės dhe autoritetit, pėr pėrfitim personal. Ky ėshtė kryetari i katėrt nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės ndaj tė cilit organet e rendit kanė ngritur aktakuzė pėr krime tė rėnda. Me kėtė ritėm mund tė konkludojmė se as tė tjerėt nuk mbeten prapa, me gjasė ėshtė vetėm ēėshtje kohe se kur do tė ngrihen aktakuza edhe ndaj tyre, thuhet nė njė komunikatė pėr medie tė qendrės sė Vetėvendosjes nė Prizren.

Sipas VV-sė, “ky nivel i krimit, korrupsionit dhe keqpėrdorimit tė detyrės nuk ėshtė vetėm dukuri e nivelit komunal. Nė fakt niveli komunal ėshtė zgjatim i korrupsionit nė nivelin qendror. Korrupsioni i cili tashmė ėshtė dėshmuar nė prokurimin publik, pėrmes ryshfetit e nepotizmit, ka rezultuar nė kapjen e shtetit tonė nga ana e kriminelėve dhe mafiozėve. Kosova nuk do tė zhvillohet as politikisht e as ekonomikisht pėrderisa nė pushtet tė qėndrojnė rrjete tė tilla mafioze”.

Kėsaj radhe, si edhe mė herėt, partia tė cilės i takon z. Muja, pra PDK-ja nuk mund tė shfajėsohet nga kjo aktakuzė e radhės, duke u thirrur nė pėrgjegjėsi personale tė njerėzve, vijon komunikata. Nė fakt, thotė VV, kryeministri kėtė nuk e ka bėrė as mė herėt.  Pėrkundrazi nė rastin e tė dėnuarit qė mė pas u  arratis, Xhabir Zharkut, kryeministri Thaēi e lavdėroi pėr punėn e bėrė gjatė fushatės pėr zgjedhjet e jashtėzakonshme nė Kaēanik. 

“Pėr kėtė aktakuzė tė radhės, PDK bart pėrgjegjėsinė politike e morale pėr vjedhjen e qytetarėve tė Prizrenit. Posaēėrisht duke ditur pėrkrahjen qė kryeministri ka ofruar pėr Mujėn, pėrkundėr dėshmive tė shumta nga qytetarėt dhe Qendra e Vetėvendosjes nė Prizren”, thuhet nė reagim.

VV ripėrsėrit qėndrimin e saj pėr ērrėnjosjen e korrupsionit si parakusht pėr zhvillim politik, social e ekonomik tė Kosovės, duke shtuar se si tani, ashtu edhe pas rrėzimit tė kėsaj qeverie, Vetėvendosje do tė punojė pa ndalur nė zbulimin e hajnisė nė tė gjitha nivelet deri nė largimin e kėsaj dukurie nga ēdo institucion nė vendin tonė. 

“Edhe njėherė ju bėjmė ftesė tė gjitha organizatave politike, shoqėrore e ekonomike pėr bashkėrendim tė aktiviteteve pėr tė shpejtuar fundin e kėsaj qeverisje tė dėmshme, duke theksuar se tanimė dorėheqja nuk mjafton!”, pėrfundon komunikata e qendrės sė Vetėvendosjes nė Prizren.

zena podujev27.02.2013/20:09

mashallah mashalah po metevertet osht e tepert o popul po hajdemore te gjith ti debojm kit klan kriminelesh ,deri kur maaaaaaaaaaaaaa o popull imjer