Tridhjetë asistentë për mësues të shkollave të Suharekës

Publikuar: 26.02.2013 - 11:22

Suharekė, 26 shkurt – Arif Elezi, mėsues i klasės sė dytė nė shkollėn fillore dhe tė mesme tė ulėt “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu” nė Sallagrazhdė tė Suharekės ėshtė njėri nga mėsimdhėnėsit e Suharekės i cili 5 vjet para pensionimit ėshtė bėrė asistent.

“Drejtori i shkollės mė ka pyetur nėse pajtohem tė kem asistent dhe unė jam pajtuar, pasi para 6 vjetėsh kam pasur njė operacion tė rėndė dhe kam vėshtirėsi nė mbajtjen e procesit mėsimor pėr shkak tė gjendjes shėndetėsore”, ka thėnė Elezi. “Tė shumtėn e kohės edhe unė shkoj nė shkollė e edhe nė klasė bashkė me mėsuesen asistente, nxėnėsit kanė nisur tė adaptohen me praninė tonė nė tė njėjtėn kohė aty, unė ulem nė fund tė klasės dhe e pėrcjell punėn e asistentes, mirė po ecėn pėr fillim ajo”, ka shpjeguar Elezi.

“Unė kisha pasur dėshirė me vazhdu kėshtu, rrogėn do ta marr qind pėr qind, por nėse nuk vazhdon projekti prapė duhet me vazhdu si mė parė deri nė pensionim”, ka theksuar ai duke bėrė me dije se klasa e tij ka qenė mė e mira nė rajonin e Prizrenit. Remzi Bajselmani, drejtor i shkollės“Gj.K.Skėnderbeu” pasi i ka thėnė afėrsisht tė njėjtat fjalė me mėsuesin Elezi rreth mėnyrės sė angazhimit tė asistentes ka bėrė me dije se edhe ai po e monitoron punėn e asistentes Blerina Kuēi nė shkollėn e tij me tė cilėn ėshtė i kėnaqur.

Mbiemri i njėjtė i Blerinės me kryetarin e Komunės sė Suharekės, sipas kėtij drejtori, ėshtė vetėm rastėsi. Nė shkollat fillore dhe tė mesme tė ulėta tė Suharekės mėsimdhėnės nė njė numėr tė madh shkollash pėr herė tė parė nė Kosovė nė arsimin parauniversitar janė bėrė me

asistentė, shkruan sot mė gjerėsisht “Koha Ditore”.