Universiteti i Prizrenit “Ukshin Hoti” bëhet me objekte të reja

Publikuar: 16.02.2013 - 13:29

Prizren, 16 shkurt – Udhėheqės tė Universitetit tė Prizrenit "Ukshin Hoti" kanė ndėrmarrė veprime pėr zgjerim hapėsirash mėsimore. Salla e amfiteatrit tė ri ėshtė nė prag tė pėrurimit, ndėrkohė qė objekti i tretė qė do tė jetė nė shėrbim tė studentėve pritet qė tė pėrfundojė brenda kėtij viti. Mirėpo, Rektorati dhe administrata e UPZ-sė ende nuk janė vendosur nė “Shatėrvan”, ani pse kėrkesa e kėtij institucioni ishte miratuar nga Kuvendi i Prizrenit.

Pėrfaqėsues tė menaxhmentit tė kėtij institucioni tė lartė arsimor kanė bėrė tė ditur se prioritet i ėshtė dhėnė krijimit tė hapėsirave tė reja pėr shkak tė rritjes sė vazhdueshme tė numrit tė studentėve.

"Aktualisht UPZ "Ukshin Hoti" funksionon nė 2 objekte, ish- ndėrtesėn e Fakultetit tė Edukimit dhe ish-Shkollėn e Mesme Ekonomike,  tė cilat pranojnė 6 mijė studentė. Meqė numri i studentėve ėshtė nė rritje progresive, nė realizimin janė edhe dy projekte. qė do tė na mundėsojnė ofrimin e kushteve mė tė pėrshtatshme pėr procesin mėsimor", ka thėnė sekretari i pėrhershėm i UPZ-sė, Adem Sallauka, shkruan sot mė gjerėsisht Koha Ditore.