Lipjani e çon sërish në shqyrtim publik ndërtimin e sheshit

Publikuar: 12.02.2013 - 10:44

Lipjan, 12 shkurt – U proklamua se do tė niste tė ndėrtohej nė verėn e 2011-shit pėr ēka edhe ishin marrė aprovime qytetarėsh, por nuk u bė atėkohė. U proklamua sėrish se do tė niste me ndėrtim nė vjeshtėn e vitit 2012, madje qytetarėt mendonin edhe zhvendosjen pėr shkak tė punimeve, por prapė nuk u bė. Dhe, kėto afate kishin dėshtuar njė pas njė pėr shkak se, siē thuhej moskompletimit tė njė dokumentacioni ekstra tė ngarkuar qė kėrkohej. Ndėrkohė qė, tashmė kur punėt janė afruar dhe ėshtė kompletuar dokumentacioni, pėr sheshin sėrish ėshtė ftuar pėr 25 shkurt njė shqyrtim publik me qytetarėt. Por, qė pėr dallim nga hera e parė kur kėrkohej pajtueshmėria e banorėve qė jetojnė e veprojnė nė dhe rreth sheshit, tashmė po kėrkohet diēka tjetėr. Do tė shqyrtohet me tė gjithė shpronėsimi i pronės sė paluajtshme dhe format e tij.

“Kryetari i Komunės, Buja, do tё mbajė sė shpejti mė datėn 25 tė kėtij muaji njё dėgjim publik lidhur me shpronėsimin e kėrkuar pёr realizimin e projektit tė Komunės sė Lipjanit qė ėshtė paraparė implementimi i projektit kryesor zbatues - rregullimi dhe ndėrtimi i sheshit “Adem Jashari” nė Lipjan”, ka thėnė Hasan Luma, shef nė zyrėn e informacionit publik nė Lipjan. Luma ka thėnė, ndėrkaq, se ēdo person i interesuar ka tё drejtė tё paraqesė komentet e tij me shkrim lidhur me shpronėsimin e propozuar nё organin shpronėsues, brenda 10 ditėve kalendarike, pas shpalljes  nė media tё vendimit pėr shpronėsim. Mirėpo, ai kėmbėngul se banorėt duhet ta dokumentojnė gjithsesi pronėsinė. “Ēdo  person i interesuar i cili dёshiron  tё marrė pjesё ose tё shprehė mendimet  nё dėgjimin publik duhet tё sjellė me vete prova tё arsyeshme (dokumente) tё cilat dёshmojnё se ёshtė pronar ose zotёrues i interesit”, ka thėnė ai.

Ndėrkohė qė, pos kėsaj nė njė deklaratė tė mėhershme kreu komunal, Buja, pati premtuar se do tė ketė dinamikė tė pėrshpejtuar nė ndėrtimin e sheshit qė ėshtė zvarritur. Madje, ai tashmė ka proklamuar vetėm njė vit e gjysmė kohė pėr ndėrtim. 

“Presim tė kemi dinamikė tė pėrshpejtuar tė ndėrtimit tė sheshit, sepse dinamika do tė jetė ndėr kriteret kryesore dhe presim qė dinamika e ndėrtimit tė jetė maksimum njė vit e gjysmė”, pati thėnė ai. Por Buja njėherėsh edhe pati siguruar se ndėrtimi i sheshit tė ri do tė jetė me shumė favore pėr banorėt e kėsaj pjese, ndėrsa sipas tij, qytetarėt nė shumicė tashmė edhe janė pajtuar pėr kėtė investim qė mund tė kapė shifrat madje 20 milionė euro. “Pajtueshmėri banorėsh ka pasur dhe do tė ketė besoj, sepse me secilin pronar do tė hyhet nė procedura tė kontraktimit pėr t’u kthyer metrat katrorė tė ngjashėm me atė qė kanė pasur, kurse nė rast se ndryshon etazhiteti do tė kthehen metrat katrorė mė shumė. Ėshtė qartėsuar se po jepet banesa e vjetėr pėr ta marrė tė renė”, pati thėnė ai.

Ndryshe, disa nga banorėt e sheshit kanė ripėrsėritur se janė tė gatshėm pėr shqyrtim publik, janė tė gatshėm edhe pėr dokumentim tė pronės, por qė nuk janė tė gatshėm tė presin zvarritje tė tjera. “Shqyrtimi publik pėr argumentim tė pronės  ėshtė i qėlluar dhe arsyetohet plotėsisht, por nuk do tė arsyetohej mė zvarritje tjetėr”, ka thėnė Bekim Llugiqi, pronar i njė lokali nė shesh.