“Energjia elektrike” ia ndërpret fjalën Kurtit në Deçan

Publikuar: 06.02.2013 - 22:12

Deēan, 6 shkurt - Pėr tė tretėn herė brenda njė muaji deēanasit kanė protestuar pėr tė njėjtin qėllim, kundėrshtimin e vendimit tė Dhomės sė Posaēme tė Gjykatės Supreme, qė i fal manastirit tė Deēanit mė shumė se 23 hektarė tokė shoqėrore.

Nė protestėn e mijėra qytetarėve, edhe njė herė janė pėrsėritur thirrjet e njėjta nė drejtim tė institucioneve shtetėrore tė Kosovės, e veēmas atyre tė drejtėsisė, qė tė mbrojnė kushtetutėn e vendit dhe ligjet e saj. Nė tė kundėrtėn, nėse nuk shfuqizohet ky vendim arbitrar, siē e quajnė ata, protestat do tė marrin pėrmasa tė tjera, raporton KTV-ja.

Sipas Kėshillit organizativ, kjo protestė vjen si shenjė mospajtimi edhe ndaj deklaratave tė ambasadores amerikane dhe atij britanik qė, siē thanė organizatorėt, po bėjnė presion diplomatik.

Nė kėtė protestė morėn pjesė edhe liderėt e lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti dhe Dardan Molliqaj. Sipas zyrtarėve tė kėsaj lėvizje, derisa Albin Kurti iu drejtua protestuesve, atij i ėshtė ndalur fjalimi me arsyetimin se ishte ndėrprerė energjia elektrike. “Vetėvendosje” pohon se kjo i ėshtė bėrė qėllimisht.