INPO: Komuna e Ferizajt degradon legalisht ambientin

Publikuar: 16.01.2013 - 11:53

Ferizaj, 16 janar- Prerja  e dy plepave nė qendėr tė Ferizajt nga ana e Komunės ka ngjallur reagimin e njė pjese tė shoqėrisė civile.

OJQ INPO tė martėn ka mbajtur njė performancė protestuese ndaj prerjes sė drunjve nga komuna. Nė vendin ku dy ditė mė parė ndodheshin lisat, INPO-ja vendosi dy pano tė mėdha, nė tė cilat janė vizatuar dy lisa.

“Kur vetėm para pak muajve tė gjithė qytetarėve iu premtua se qyteti i tyre do tė bėhej evropian ,  dje u dėshmua e kundėrta nė tė gjitha mėnyrat e mundshme pikėrisht nga kryetari i Komunės”, thuhej nė komunikatėn e lėshuar me kėtė rast.

 Pas hulumtimit tė rastit, INPO ka konstatuar se Drejtoria pėr Shėrbime Publike dhe Emergjencė duke mos konsultuar Drejtorinė e Urbanizmit dhe Mjedisit ka marrė vendim ad-hoc pėr tė prerė  drunjtė nė qendėr tė qytetit me arsyetimin se paraqesin rrezik pėr kalimtarėt dhe objektet e banimit pėrreth, shkruan sot mė gjerėsisht “Koha Ditore”.