Opozita kundërshton grumbullimin e mjeteve nga prindërit e nxënësve

Publikuar: 16.01.2013 - 11:52

Prizren, 16 janar – Grupi i ekspertėve tė Degės sė LDK-sė nė Prizren ka akuzuar Drejtorinė Komunale tė Arsimit dhe disa drejtorė shkollash pėr grumbullim tė mjeteve nga prindėrit e nxėnėsve pėr nevojat e institucioneve arsimore parauniversitare. Zyrtarė tė kėsaj partie kanė kėrkuar qė kjo praktikė tė ndėrpritet meqė konsiderojnė se njė veprim i tillė ėshtė diskriminues dhe antiligjor. Por, drejtuesit e DKA-sė kanė vėnė nė pikėpyetje besueshmėrinė e pohimeve tė opozitės, duke i cilėsuar si tė pavėrteta dhe qėllimkėqija.

Abdullah Thaēi nga Departamenti pėr Informim i Degės sė LDK-sė, ka bėrė tė ditur se DKA-ja nė Prizren ėshtė shndėrruar nė njė poligon tė keqqeverisjes, qė nga niveli mė i lartė nė kėtė dikaster e deri  nė nivelin mė tė ulėt nėpėr shkolla.

"Kėtė fillimvit drejtoritė e shkollave nė Prizren, si p.sh. “Lidhja e Prizrenit” , “Emin Duraku” etj., u kėrkojnė nxėnėsve nga njė euro, nė emėr tė pagesės pėr punėtorin ndihmės pėr mirėmbajtjen e ngrohjes nė shkolla. Janė prindėrit e nxėnėsve ata qė janė paraqitur me ankesa nė zyrat e Degės sė LDK-sė, tė cilėt hapur shprehin dyshimet pėr keqpėrdorimin e kėtyre mjeteve", ka thėnė Thaēi. Ai ka shprehur bindjen se me njė matematikė tė thjeshtė nė njė nga shkollat e qytetit tė Prizrenit, e cila i ka mbi 1 mijė 500 nxėnės del se pėr punėtorin ndihmės, brenda njė muaji mblidhen 1 mijė 500 euro dhe se shtrohet pyetja ku shkojnė kėto mjete, shkruan sot gjerėsisht “Koha Ditore” .

 

theranda 17.01.2013/08:07

Dihet, ne xhepat e atyre qe e kan marr ket vendim.