Vjet janë hetuar 70 pushtetarë të Anamoravës

Publikuar: 06.01.2013 - 10:31

Prishtinė, 6 janar - Gjatė vitit 2012 nė rajonin e Anamoravės ishin hetuar afėr 70 zyrtarė komunalė. Kėta zyrtarė janė hetuar pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare ose tė autorizimit.

Jetish Maloku, kryeprokuror nė Prokurorinė Themelore nė Gjilan, qė mbulon shtatė komunat e Anamoravės, rrėfen se gjatė vitit 2012 kjo prokurori themelore e qarkut dhe komunale ka pranuar nė punė mbi 3 tre mijė lėndė tė natyrave tė ndryshme penale me mbi 4000 persona.

Mbi 70 zyrtarė komunalė tė komunave tė Anamoravės janė hetuar gjatė vitit 2012, derisa mbi 95 % tė lėndėve janė pėrfunduar me hetim, ngritje tė akuzave nė gjykatat pėrkatėse apo edhe me pushim hetimesh dhe hedhje tė kallėzimeve penale.

Prokuroria e Qarkut dhe ajo Komunale nė Gjilan, tani Prokuroria Themelore, pėr vitin 2012 ka bėrė njė punė shumė tė suksesshme dhe me efikasitet tė lartė. Kėshtu shprehet pėr Rajonipress Jetish Maloku, kryeprokuror i Prokurorisė Themelore nė Gjilan, qė mbulon shtatė komunat e Anamoravės .”Vėrtet kjo prokurori, edhe pse ka punuar me numėr tė prokurorėve shumė mė tė vogėl sesa kanė qenė nevojat e kėtij rrethi , ka bėrė njė punė shumė tė madhe nė hetimin dhe ndjekjen e kryesve tė veprave tė ndryshme penale nė komunat e Anamoravės, pėrkatėsisht akuzimin dhe dėnimin e tyre nė gjykatat pėrkatėse”, tha ai.

Maloku tha se gjatė vitit 2012 kjo prokurori themelore e qarkut dhe komunale ka pranuar nė punė mbi 3 tre mijė lėndė tė natyrave tė ndryshme penale me mbi 4000 persona. “Mbi 95 pwr qind tė lėndėve janė pėrfunduar me hetim, ngritje tė akuzave nė gjykatat pėrkatėse, apo edhe me pushim hetimesh dhe hedhje tė kallėzimeve penale. Tashmė mbi 70 zyrtar komunal janė hetuar pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare ose autorizimit nė rajonin e Anamoravės”, tha Maloku pėr portalin Rajonipress.

Sipas Malokut,natyra e lėndėve ka qenė e tė gjitha llojeve tė veprave penale, por numri mė i madh ka qenė i vjedhjeve tė rėnda, vjedhje, grabitje, kontrabandim me mallra, kontrabandim me emigrant, vjedhje pylli, vepra penale kundėr jetės dhe shėndetit, por edhe vepra penale tė natyrės sė ndryshme , duke pėrfshirė edhe veprat penale , shpėrdorim i detyrės zyrtare si dhe aksidente me fatalitet.

Ai ka thėnė se gjatė kėsaj periudhe sidomos kjo prokurori i ka kushtuar shumė mė shumė pėrparėsi nė punė kėtyre veprave qė pėrfshijnė keqpėrdorimet nga ana e personave tė veshur me.

“Nėse shikohen statistikat me vitet e kaluara, kėtė vit shumė mė shumė ka pasur pėrkushtim nė drejtim tė hetimit dhe zbulimit tė kryesve zyrtar eventual tė pėrfshirė nė kėto vepra penale. Nė dy prokuroritė janė hetuar apo ende janė nėn hetim njė numėr i caktuar i personave zyrtar, duke pėrfshirė tė gjitha komunat e Anamoravės kundėr tė cilėve, ndaj disa personave zyrtar, veē janė ngritur akuza , janė shpallur fajtor nga gjykatat kompetente, apo janė nė pėrfundim tė hetimeve me mundėsi ngritje tė akuzave dhe dėrgimit nė gjykatė edhe pėr njė numėr tė caktuar tė personave tė veshur me pushtet, e pėr tė cilėt argumentohet se kanė bėrė shkelje ligjore. Nuk ka dyshim se ka edhe shumė raste kallėzime penale kur nuk janė argumentuar se zyrtarė tė hetuar kanė bėrė ēfarėdo shpėrdorimi tė detyrės zyrtare, e qė normalisht janė pushuar hetimet apo edhe janė hedhur si tė tilla”, ka sqaruar Maloku.