Thaçi “neutralizon” tensionet mes delegatëve të degës së PDK-së në Prizren

Publikuar: 22.12.2012 - 22:24

Prizren, 22 dhjetor – Prania e kryetarit tė PDK-sė, Hashim Thaēi tė shtunėn nė Kuvendin zgjedhor tė degės sė PDK-sė nė Prizren ka mjaftuar pėr tė mbajtur nėn kontroll tensionet ndėrmjet delegatėve tė kėtij subjekti politik. Procesi elektoral nė kėtė degė ėshtė pėrshkruar me polemika tė shumta, ku delegatėt e ndryshėm kanė pas ankesa pėr rrjedhėn e Kuvendit zgjedhor, respektivisht mėnyrėn e propozimit tė kandidatėve pėr Kėshillin e Degės dhe delegatėt pėr Kuvendin Zgjedhor. Megjithėkėtė pas njė debati tė gjatė ėshtė gjetur ēelėsi i pėrfaqėsimit, ku 192 anėtarė kanė kandiduar pėr 71 vende nė Kėshillin e Degės, ndėrkohė qė 30 delegatėt mė tė votuar do tė pėrfaqėsojnė degėn nė Kongresin Qendror tė PDK-sė. Antagonizmat e shumta ndėrmjet kandidatėve pėr kryetar dege po ashtu kanė ndikuar qė tė respektohen dispozitat e statutit tė partisė, me ē'rast tė shtunėn Kuvendi i degės ka votuar vetėm pėr zgjedhjen e Kėshillit tė Degės, ndėrkohė qė ky organ nė ditėt nė vijim do tė zgjedh kryesinė, qė voton pėr kryetarin e degės.

Sipas burimeve brenda Kuvendit tė degės kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi ka theksuar se "ėshtė nė dijeni pėr kandidatėt qė pretendojnė tė marrin udhėheqjen e degės" dhe ka shprehur qėndrimin se e "mirėpret edhe kandidaturėn e Ramadan Mujės", qė aktualisht ėshtė u.d. sė kryetarit tė degės sė PDK-sė dhe kryetar i komunės sė Prizrenit. Njėri prej anėtarėve tė Kuvendit ka bėrė tė ditur se kjo porosi ėshtė dhėnė gjatė pėrshėndetjes sė dytė tė Thaēit nė Kuvend, nė kohėn kur takimi ėshtė mbyllur pėr mediat, pėr shkak tė atmosferės sė "nxehtė". Nė kėtė adresim Thaēi ka kėrkuar nga delegatėt qė tė japin shembull tė mirė tė organizimit tė Kuvendit zgjedhor. Madje ka kėrkuar qė votimi tė ketė karakter integrues dhe jo eliminues.  

Zėdhėnėsi i degės, Samir Hoxha ka bėrė tė ditur se pėr shkak tė numrit tė madh tė delegatėve dhe zgjatjes sė votimit ėshtė vendosur qė tė zgjidhet vetėm Kėshilli i Degės, i cili pritet qė tė mblidhet nė ditėt e ardhshme dhe tė zgjedh edhe organet tjera drejtuese tė degės. 

 

pz23.12.2012/12:42

oj ska me fitue ma kur pdk le at ahrroj ore zotni bre muja boll ma palke te shpija kur ato tjert kandita leta harrojn ma fitoren ne pz po po