Certifikohet lista e votuesve në Kaçanik

Publikuar: 06.06.2012 - 12:55

Prishtinė, 6 qershor  - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, certifikoi Listėn Votuese (LV) pėr Zgjedhjet e Jashtėzakonshme pėr Kryetar Komune nė Kaēanik, tė cilat do tė mbahen mė 17 qershor 2012. Lista Pėrfundimtare e Votuesve bazohet nė Ekstraktin e Regjistrit Qendror Civil, i cili ėshtė pėrpiluar nga Agjencia e Regjistrimit Civil (ARC), nė kuadėr tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.

Adnan Rrustemi, koordinator i Listės Votuese e informoi KQZ nė se Lista Pėrfundimtare e Votuesve pėr Komunėn e Kaēanikut pėrmban gjithsej, 31473 emra tė votuesve, me njė rritje tė votuesve tė rinj prej 1859, apo 6 % nė krahasim me zgjedhjet e kaluara. Sipas tij, aktivitetet pėr pėrgatitjen e Listės sė Votuesve, kanė vazhduar me caktimin e votuesve tė rinj nė Qendrat e Votimit nė mėnyrė automatike dhe manuale. Ndėr tė tjera, gjatė prosesit tė krijimit tė Listės Votuese, janė inkorporuar ndėrrimet e adresave nga zgjedhjet e kaluara. Kėta votues, janė faktuar nė qendra tė reja tė votimit, duke u bazuar nė adresėn e tyre tė re. Sipas kėtij vlerėsimi, numri i pėrgjithshėm i kartolinave qė i janė dėrguar votuesve pėr t'ju konfirmuar qendra e votimit, ka qenė 2642 letra individuale.

Periudha e shėrbimit tė votuesve, ėshtė pėrcjellė me informacionet publike tė nevojshme. Gjatė kėsaj periudhe, 111 votues e kanė vizituar zyrėn e KKZ sė, 41 votues kanė kėrkuar ndėrrimin e QV, ndėrsa 70 e kanė konfirmuar QV nė. Votuesit, vazhdimisht kanė pasur mundėsi ta konfirmojnė qendrėn e tyre tė votimit nė Uebfaqen e KQZ sė.

Krijimi i Listės sė Votuesve nė bazė tė Regjistrit Qendror Civil, ka kaluar nėpėr njė proces tė detajuar tė shqyrtimit dhe analizimit nė mėnyrė profesionale dhe nė konsultim tė vazhdueshėm me Agjencinė e Regjistrimit Civil. Numri i Qendrave tė Votimit (QV) ėshtė 16 (ashtu siē ka qenė edhe ne zgjedhjet e kaluara), ndėrsa numri i vendvotimeve ėshtė 42, thuhet nė njė komunikatė tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve.

 

pensionisti06.06.2012/13:18

Ja cfar anomalije!! Si mund,te ket Kaqaniku 31473 votus!!?? Kur komuna e Kaqanik ka gjithsejt 33454 banor sipas regjistrimit te fundit, dhe deri kur me keso manipulime dhe mashtrime ??!!!