Rriten pagat dhe pensionet në Shqipëri

Publikuar: 16.05.2012 - 13:30

Tiranė, 16 maj  - Kryeministri Sali Berisha deklaroi nė mbledhjen e sotme tė qeverisė se po pėrgatitet vendimi pėr rritjen e rrogave dhe pensioneve, nga e cila do tė pėrfitojnė direkt 800 familje, duke mbajtur kėshtu premtimin.

Ai tha se kjo rritje bėhet nė kohėn mė tė vėshtirė nė kohėn e krizės sė euros dhe tė borxheve, ndėrsa vlerėsoi modelin ekonomik shqiptar tė qėndrueshėm.

“Rritja mesatare e ekonomisė mbi 3%, 4 herė mė e madhe se rritja ekonomike mesatare nė rajon”- tha Berisha, kurse inflacioni nė Shqipėri nė kėto vitė ėshtė ulur ndjeshėm, dy herė mė i ulėt se rajoni, ndėrsa apeloi qė tė vijojė rritja ekonomike dhe tė dyfishohen eksportet.

Kryeministri akuzoi sėrish Ramėn pėr mashtrimet e tij me statistikat e papunėsisė. Sipas tij Rama quan tė papunė edhe fėmijėt nė kopshte dhe shkolla. “PS ka marrė statistikat e viteve ’90 pėr papunėsinė”- tha ai.

“Tė mos kesh edhe asnjė njohuri elementare tė punėsimit, tė krijon pėrshtytje tė parė qė ky zotėri ka ngelur nė statusin e bojrave dhe tė ngjyrave por nuk ėshtė kėshtu pasi ai kėtė e pėrdor pėr propagandėn e tij. Zotėria nuk njeh strukturėn e grupmoshave pasi po ti njoh nuk bėn kurrė njė deklaratė tė tillė” ka theksuar mė tej Berisha.