Bien çmimet e prodhimit, ngrihen ato të importit

Publikuar: 02.04.2012 - 09:51

Prishtinė, 2 prill – Statistikat e ēmimeve tė prodhimit dhe ato tė importit kanė lėvizur nė kahe tė kundėrta. Derisa ēmimet e prodhimit kanė rėnė, ato tė importit janė ngritur. Tė dhėnat e fundit tė Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės (ASK) tregojnė se indeksi i ēmimeve tė prodhimit nė Kosovė ka pėsuar rėnie pėr 0.1 pėr qind nė mes tė tremujorit tė tretė dhe atij tė katėrt tė vitit tė kaluar. “Krahasuar me tremujorin e katėrt  tė vitit 2010 ēmimet e prodhimit u ngritėn nė njė mesatare pėr 1.1 pėr qind, por nė krahasim me atė tė tremujorit paraprak, ka njė rėnie pėr 0.1 pėr qind”, thuhet nė raportin e fundit tė Agjencisė sė Statistikave. Rėnie mė tė mėdha, sipas degėve tė veprimtarive ekonomike, vėrehen te nxjerrja e mineraleve metalike pėr 11.9 pėr qind, prodhimi i kemikalive dhe i produkteve kimike, pėr 6.2 pėr qind dhe prodhimi i produkteve tė tjera minerale jometalike 0.5 pėr qind. Rėnia u neutralizua nga ngritja e ēmimeve te industria e produkteve ushqimore dhe e pijeve 3.8 pėr qind, prodhimi i produkteve prej gome dhe plastike 3.7 pėr qind, prodhimi i mjeteve tė tjera tė transportit 3.4 pėr qind, prodhimi i metaleve 3 pėr qind dhe prodhimi i produkteve prej metaleve, pėrveē makinave dhe pajisjeve, pėr 1.8 pėr qind.

“Ngritjet mė tė mėdha, sipas degėve tė veprimtarive ekonomike, nga e njėjta periudhė e vitit paraprak,  ishin te prodhimi i mjeteve tė tjera tė transportit pėr 13 pėr qind, prodhimi i kemikalive dhe i produkteve kimike 10.9 pėr qind, industria e produkteve ushqimore dhe e pijeve 8.1 pėr qind, prodhimi i produkteve prej metaleve, pėrveē makinave dhe pajisjeve, 2.3 pėr qind, prodhimi i kėpucėve, 1.5 pėr qind, dhe industri tė tjera nxjerrėse, 1.2 pėr qind. Ngritja u neutralizua nga rėnia te nxjerrja e mineraleve metalike pėr 10.4 pėr qind, prodhimi i metaleve pėr 6.2 pėr qind, punimi me dru dhe fabrikimi i artikujve prej drurit pėr 5.5 pėr qind, prodhimi i produkteve tė tjera minerale jometalike pėr 4.8 pėr qind dhe prodhimi i produkteve prej gome dhe plastike pėr 3.3 pėr qind”, thuhet nė raport.

Nė tė njėjtėn periudhė indeksi i ēmimeve tė importit nė Kosovė u ngrit pėr 1.0 pėr qind nė mes tė tremujorit tė tretė dhe atij tė katėrt tė vitit tė kaluar. Krahasuar me tremujorin e katėrt tė vitit 2010, ēmimet e importit u ngritėn nė njė mesatare prej 6.9 pėr qind. Ngritje mė tė mėdha, sipas sektorėve, ishin te tekstili dhe artikujt e tekstilit pėr 11.9 pėr qind, vajrat ushqyese pėr 5.3 pėr qind, artikujt ushqimorė tė pėrgatitur, pijet dhe duhani pėr 2.5 pėr qind, produktet minerale pėr 2 pėr qind, produktet e industrive kimike pėr 1.9 pėr qind, produktet e shtazėve pėr 1.5 pėr qind, instrumentet pėr 1.3 pėr qind etj.

“Ngritja u neutralizua kryesisht nga rėnia e ēmimeve te sektorėt letrat dhe artikujt e saj pėr 2.2 pėr qind, plastika, kauēuku dhe artikujt e tyre pėr 1.7 pėr qind, mjetet e transportit pėr 1.4 pėr qind). Kėpucėt pėr 1.1 pėr qind, druri dhe artikujt e tij pėr 0.4 pėr qind, produktet bimore dhe metalet bazė dhe artikujt e metaleve bazė pėr 0.2 pėr qind”, thuhet nė raportin e ASK-sė.

Ngritje mė tė mėdha, sipas sektorėve nga e njėjta periudhė e vitit paraprak, ishin te produktet minerale 18.0 pėr qind, te kėpucėt 17.5 pėr qind, te vajrat ushqyese 14.7 pėr qind, te tekstili dhe artikujt e tekstilit 12.5 pėr qind, produktet bimore 11.1 pėr qind, plastika, kauēuku dhe artikujt e tyre 9.6 pėr qind, produktet e shtazėve 6.1 pėr qind, letrat dhe artikujt e saj 5 pėr qind, mjetet e transportit 4.6 pėr qind, artikujt e gurit, llaēit, produktet e qeramikės dhe tė qelqit 3.3 pėr qind, artikujt ushqimorė tė pėrgatitur, pijet dhe duhani 2.8 pėr qind, druri dhe artikujt e tij 2.7 pėr qind artikujt e ndryshėm tė prodhuar 2.3 pėr qind, produktet e industrive kimike 2.1 pėr qind dhe pajisjet e makinerisė dhe pajisjet elektrike 1.1 pėr qind. Ngritja u neutralizua kryesisht nga rėnia te sektori metalet bazė dhe artikujt e metaleve bazė 0.4 pėr qind.