Çmime të rritura të naftës në disa pompa të benzinës

Publikuar: 18.02.2012 - 20:12

Prishtinė, 18 shkurt - Lėviz sėrish ēmimi i karburanteve. Drejtues tė Shoqatės sė Derivateve tė Naftės rritjen e ēmimit nė disa nga pompat e kanė arsyetuar me mungesėn e rezervave dhe me rritjen e ēmimit qė i ka bėrė OKTA e Maqedonisė kėtij produkti, shkaku i pamundėsisė sė importit tė derivateve nga shtetet e tjera. Kėto lėvizje tė pandėrprera po krijojnė shumė pakėnaqėsi te qytetarėt. Nė bursat evropiane ēmimi pėr njė barel ėshtė rritur pėr 0.3%. E, nė Shtete tė Bashkuara tė Amerikės ēmimi i arit tė zi kryesisht ka pėsuar rėnie.