Bankat në Kosovë japin pak e marrin shumë

Publikuar: 04.11.2011 - 11:26

Prishtinė, 4 nėntor   - Pėr nėntė muaj tė kėtij viti bankat komerciale nė Kosovė shėnuan njė profit tė pastėr prej hiē mė pak se 25 milionė euro! Kjo shumė e pėrfitimit ėshtė siguruar falė normave tė larta tė interesit nė kredi, tė cilat i aplikojnė bankat komerciale pėr klientėt.

Fitimi i bankave nė 9 mujor ėshtė pėr rreth 11 milionė euro mė i lartė pėr tre muajt e fundit, nga gjysma e parė e kėtij viti, pasi qė deri nė qershor ato kishin fituar 14.9 milionė

euro, shkruan "Zėri".

Pėrfitimet mė tė larta pėr periudhėn janar shtator 2011 i ka realizuar "Pro Credit Bank" prej 10.1 milionė euro, e pasuar nga "Raiffeisen Bank" me 7.6 milionė euro, "NLB Prishtina" 3.3 milionė euro, TEB 1.7 milion euro, Banka Ekonomike 1.1 milion euro, Banka pėr Biznes 523 mijė euro, 119 mijė euro Banka Kombėtare Tregtare dhe 23 mijė euro i ka fituar dega nė Kosovė e "Komercialna Bankės" tė Serbisė, e cila operon kryesisht nė vendbanimet serbe nė Kosovė.

Sipas analistėve pėrfitimet e larta tė bankave janė tregues se normat e interesit nė kredi janė tė larta, pėrderisa risku nga kreditė e kėqija ėshtė i ulėt.

Ata thonė se bankat kosovare sigurojnė fitim tė madh, ndonėse normat e kredive tė kėqija janė mė tė ulėtat nė rajon.

Sipas Bankės Qendrore tė Kosovės (BQK), norma mesatare e interesit nė depozita nė gjysmėn e parė tė vitit 2011 ishte 3.4 pėr qind, krahasuar me 3.7 pėr qind nė periudhėn e njėjtė tė vitit tė kaluar.

Ndėrsa norma mesatare e interesit nė kredi gjatė kėsaj periudhe ishte 14.3 pėr qind, krahasuar me 14.4 pėr qind nė gjysmėn e parė tė vitit 2010. Rrjedhimisht, diferenca ndėrmjet normave tė interesit nė kredi dhe normave tė interesit nė depozita nė gjysmėn e parė tė vitit 2011 ishte 10.9 pėr qind.