Taksat e reja shtrenjtojnë naftën dhe benzinën në Shqipëri

Publikuar: 12.12.2013 - 18:54

Tiranė, 12 dhjetor - Qė nga 1 janari, ēmimi i naftės dhe benzinės pritet tė ngrihet me 12 lekė pėr njė litėr. Nė paketėn e re fiskale, Qeveria ka vendosur tė rrisė taksėn e qarkullimit si pėr naftėn ashtu edhe pėr benzinėn.

Aktualisht taksa e qarkullimit pėr kėto dy produkte ėshtė fikse nė masėn 7 lekė pėr njė litėr. Por, me vendimin e ri tė Qeverisė, ajo rritet me 10 lekė dhe shkon nė 17 lekė pėr ēdo litėr. Nėse shtohet dhe efekti qė vjen nga TVSH-ja, atėherė rritja finale nė ēmimin qė e paguajnė konsumatorėt ėshtė 12 lekė pėr ēdo litėr naftė qė ata konsumojnė, raporton TCH.

Prej vitesh, taksimi i karburanteve ka qenė njė ēėshtje e nxehtė debati, edhe politik. Sipas pėrllogaritjeve, nga shoqata e hidrokarbureve, aktualisht pėr ēdo litėr naftė qė shitet nė treg, gati gjysma e ēmimit qė paguajnė konsumatorėt shkon si taksė pėr Qeverinė.

Taksa e qarkullimit u vendos pėr herė tė parė nė vitin 2011, kur Qeveria e djathtė e demokratėve hoqi taksėn e importit qė paguhej nė doganė pėr automjetet e pėrdorura dhe e zėvendėsoi atė me njė taksė fikse nė ēmimin e naftės prej 7 lekė pėr njė litėr, por qė tani do tė shkojė nė 17 lekė.  

gimi18.12.2013/17:00

premtojke ulje taksash tash qka u ba ahha