Statistikat: Në Kosovë rritet eksporti për 9.8%

Publikuar: 05.11.2013 - 20:09

Prishtinė, 5 nėntor - Eksporti i prodhimeve tė Kosovės ka pasur rritje edhe gjatė muajit shtator tė kėtij viti. Sipas tė dhėnave tė Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės, eksporti gjatė kėtij muaji kishte arritur vlerėn e 24,8 milionė eurove, ndėrsa importi 210,4 milionė euro. Kjo tregon njė rritje prej 9.8% pėr eksport, si dhe njė rėnie prej 18.3% pėr import, krahasuar me periudhėn e njėjtė tė vitit 2012. Gjysmėn e eksportit qė e mbulon importin mė vetėm 11% e pėrbėjnė metalet bazė. Mė sė shumti kemi eksportuar nė Shqipėri, Itali dhe Indi. Deficiti tregtar brenda shtatorit ka arritur nė 185.5 milionė krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar kur kishte arritur nė 234,9 milionė euro.