Kroacia lidere e milionerëve në rajon

Publikuar: 17.06.2013 - 09:09

Shkup, 17 qershor - Nė Maqedoni janė 35 multimilionerė qė kanė njė pasuri me njė vlerė prej 4 miliardė dollarėsh. Kjo bėhet e ditur sipas njė raporti vjetor tė World Ultra Wealth Report 2012 – 2013, ku ėshtė publikuar numri i multimilionerėve, qė nuk ka shėnuar ndryshime.

Nė kėtė grup tė multimilionerėve hyjnė njerėzit qė kanė njė pasuri me vlerė mė shumė se 30 milionė dollarė.

Kroacia ėshtė vendi lider nė rajon, qė ka numrin mė tė madh tė multimilionerėve, me 260 veta. Nė Serbi ka 90 multimilionerė, nė Malin e Zi 21 dhe nė Bosnjė 85 multimilionerė.

Numri mė i madh i multimilionerėve nė Evropė ėshtė nė Gjermani, ku ka 15.770 multimilionerė.  

xhevdeti17.06.2013/12:29

Kreu i ketyre multimilionereve eshte ne Kosove.

Egzoni17.06.2013/10:21

Ku jane kosovaret ne kete pike,se te tjeret fare pak po na interesojne.