Malaj në SHBA, ide për treg unik me Kosovën

Publikuar: 30.05.2013 - 18:42

New York, 30 maj - Deputeti Arben Malaj zhvilloi dje nė New York njė takim me pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptar nga Fondacioni i Shoqėrisė Shqiptaro-Amerikane, me qendėr nė New York.  Pėrfaqėsuesit e shoqatės diskutuan edhe pėr nevojėn e njė harmonizimi mė tė mirė tė punės sė qeverive tė Shqipėrisė dhe Kosovės me faktorėt politikė e shoqėrorė lidhur me problemet konkrete dhe sfidat qė kanė shqiptarėt nė Serbi, Maqedoni dhe nė Mal tė Zi, tė drejtat qė ata meritojnė sipas standardeve tė vendeve evropiane, duke qartėsuar se kontributi i shqiptarėve nė ēdo vend ballkanik ėshtė pėrherė pozitiv pėr paqen dhe prospertitetin e ēdo vendi tė rajonit tonė e rajonit nė tėrėsi.

U shkėmbyen ide konkrete pėr pėrforcimin e mėtejshėm tė integrimit ekonomik ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės si njė hap qė ndikon nė krijimin e njė tregu unik sipas konceptit “Dy shtete - Njė ekonomi”.

Si raporton Balkanweb, nė kėtė kėndvėshtrim, Malaj theksoi se pėrfaqėsuesit e diasporės dhe veēanėrisht komuniteti shqiptar nė SHBA kanė njė rol tė rėndėsishėm pėr tė luajtur, ku rritja e shkallės sė angazhimit dhe pėrfaqėsimit tė tyre ėshtė mė se i mirėpritur.