Në emër të sigurisë, Aeroporti i Prishtinës “rjep” udhëtarët

Publikuar: 30.05.2013 - 18:22

Prishtinė, 30 maj - Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės “Adem Jashari” ėshtė duke aplikuar tarifat mė tė larta nė rajon pėr sigurinė nė komunikacion, duke ia marrė ēdo udhėtari nga 6 euro pėr fluturim nga Prishtina. Nė emėr tė kėsaj tarife tė sigurimit Aeroporti i Prishtinės inkason miliona euro nė vit.

Ky buxhet, siē raportojnė mediet nė Prishtinė, shfrytėzohen pėr mbulimin e shpenzimeve tjera operative, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me rregullat e Organizatės Ndėrkombėtare tė Aviacionit Civil (ICAO).

Gazeta Zėri shkruan se nė aeroportin e Beogradit njė taksė e tillė ėshtė vetėm 3.3 euro, ndėrsa nė aeroportin e Tiranės 4 euro. 

Sipas dokumenteve ndėrkombėtare, tarifa e sigurimit duhet tė mblidhet pėr tė mbuluar koston e shėrbimit tė sigurimit dhe nė asnjė mėnyrė nuk mund tė shfrytėzohen pėr tė mbuluar shpenzimet tjera.

Por, sipas tė njėjtit burim, departamenti i sigurimit nė aeroport viteve tė fundit ka pasur shkurtim tė buxhetit.

“Departamenti i sigurimit nė Aeroport ka pasur shkurtim tė buxhetit dhe sipas disa informatave i tėrė buxheti pėr kėtė departament nuk e kalon shifrėn prej 250 mijė eurove, ndėrsa vetėm nė emėr tė kėsaj takse kostoja e shėrbimit ėshtė tejkaluar pėr 4.25 milionvė euro”, thuhet nė raport.

Disa nga punėtorėt e Aeroportit pohojnė se shpenzimet e sigurimit nė Aeroport janė zvogėluar pėr rreth 50 pėr qind, ku ka pasur edhe largim nga puna tė disa menaxherėve e ndėrrim tė vendeve tė punės tė disa punėtorėve.

ANP “Adem Jashari” ėshtė dhėnė me koncesion konsorciumit turko-francez “Limak & Airports de Lyon”. Qeveria e Kosovės nėnshkroi njė kontratė pėr menaxhimin e Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės pėr 20 vjetėt e ardhshėm.

drenica a02.06.2013/00:57

aeroporti nderkombetar ka ra ne duer te mafis kosovare dhe te trafikantve turq dhe nga 200 punetor sa kishte aeroporti per sigurim tash kz numer eshte reduktue me pak se 70 punetor te sigurimit me gjas jan largue gjith menaxheret dhe stafi drejtues profesionali ketije sherbimi per me mujt ma let me manipulue ne zona kufitare jan mbet njerzi te besueshem te cilve su inereso aspak sigurija porn interesi i tyre personal sepse u be deri ne 20 veta shkon nr familar i te punesuerve vetum nga ardhja kinse e turqve dhe jo qe do tu meren nga 6 euro per nje udhetar por kjo do te ngritet edhe ne dhjet euro ne ket shtet juridik ku limaku dikton rregulla dhe ligje ku mbi 120 punetor deri tani i ka punsue pa asnje shpallje konkursi publik pra ku eshte ligji i punes kur qeveritaret po i punesojn familjaret e turqit jan ketu vetem per perfitime dhe shkelje teb gjitha drejtat njerzore dhe ato te punes epunetoret e vjeter po bredhin rrugve tash me ardhjen e turqve ku keta tash veprojn si ne kohen e masave te dhunsme serbi te millosheviqit bili edhe nja niqin her ma keq dhe kan me i riep sidomos bisniset biletshitsit qiragjit e gjith te tjeret e kur ju novoiten sherbimin policor e kan me i perkrah epasaxhert e shkret kan me pague faturen shum i sukseseshem privatizim koncisionim hall qeveri e republikes se kosoves se na pshtuet.

Fuka31.05.2013/10:02

Per ket arsye nuk shkoj në prishtinë por shkoj në Shkup. Ku personeli siedhen si duhet e jo me ja dhan evrot edhe me ta sha nonen.

pejani30.05.2013/21:09

po normal se duhet me i pagu 6 euro per udhetar ndryshe nuk munden me pagu haraqin thaqit

elis30.05.2013/20:26

shiptaret jane te njohur me vjedh njerin e vet sidomos qeveritaret

isufi30.05.2013/20:05

po ku nuk jon tue u riep kosovaret