Autostrada Tiranë – Elbasan gati në qershor

Publikuar: 10.05.2013 - 09:33

Elbasan, 10 maj – Kanė pėrfunduar pothuajse plotėsisht punimet nė tunelin e Qafė Krrabės, pjesė e segmentit tė rėndėsishėm rrugor Tiranė - Elbasan. Ky segment ėshtė pjesė e Korridorit tė Jugut. Aktualisht po punojnė rreth 1500 punėtorė tė angazhuar nga firma Aktor.

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, gjatė inspektimit qė u bėri punimeve nė kėtė rrugė, u shpreh i kėnaqur me ritmet dhe cilėsinė e tyre dhe paralajmėroi se ajo do tė jetė gati nė qershor. 

Kjo rrugė pėrbėn njė rėndėsi tė madhe pėr qytetarėt e tregun e Tiranės dhe Elbasanit, pasi te dy qytetet afrohen shumė me njeri tjetrin.