Rriten për rreth 34 milionë euro investimet e Trustit Pensional

Publikuar: 18.04.2013 - 12:59

Prishtinė, 18 prill   – Fondi i Kursimeve Pensionale tė Kosovės (FKPK) vazhdoi tė ketė performancė tejet tė kėnaqshme nga investimet edhe nė fillimvitin 2013. Nga investimet e bėra FKPK-ja pati njė kthim bruto plus  33.47 milionė euro nė tremujorin e pėrfunduar mė 31 mars 2013.Performanca e investimeve e rriti pėr 4.32% vlerėn e ēmimit tė aksionit, duke e ēuar atė nė 1.1652 euro, thuhet nė njė kumtesė pėr medie tė Trustit  Pensional tė Kosovės. .

Tremujori i parė u mbyllė me njė rritje tė konsiderueshme edhe tė mjeteve nėn menaxhim. Ato arritėn nė 795 milionė euro, nga 740 milionė euro, sa  ishin nė fund tė vitit 2012. Rritja prej 55 milionė euro e mjeteve nėn menaxhim erdhi mė shumė nga performanca pozitive e investimeve tė bėra, e mė pak nga pagesat mujore tė kontributeve pensionale.

 

Rexhep Osmani19.04.2013/08:15

ende se kam marr pasqyren per vitin 2012 prej kursimeve qe i kam ne trust,sdi pse vetem mue smu ka dergue ,posta apo ju jeni fajtor trusti

demushlulaj@hotmail.com18.04.2013/20:23

Lete rritet sa te don Fondi per trustin Pensional kur pensionistat marrin pension te mjerushem.Si nuk ju vjen turp ore mjerana qeveritar qe nuk meritoni me qene ne ato vende ku jeni sot dhe kur te permwendet emri qeveritar duhet me thene Mender me then ore te mjere.Per veti merrni paga dhe meditje te majme po qat bark si ju e kemi edhe naore ju te "medhenje" Ketheni koken pak ka shtresa e cila punoj dhe e shkriu mundin dhe djersen tere jeten e tash i keni lon pas dore me nje pension te mjere.Heret a vone ke me ju gjykue jeta ore TE mjere.Bellaxhija