Më shumë se 2 milionë vizitojnë Shqipërinë brenda vitit

Publikuar: 17.04.2013 - 18:05

Prishtinė, 17 prill - Nga 4 milionė turistė qė e frekuentojnė Shqipėrinė brenda njė viti gati gjysma janė turistė nga Kosova. Kėshtu ka bėrė tė ditur drejtoresha e Turizmit nė Shqipėri, Majlinda Lama, e cila tha se edhe sivjet Shqipėria do t’i jap prioritet turistėve nga rajoni, sidomos atyre nga Kosova. Nė panairin ndėrkombėtar tė Turizimit, Udhėtimeve  dhe Gastronomisė i cili do tė mbahet deri tė premten po promovohen ofertat mė tė reja pėr sezonin verore 2013 dhe ofertat dimėrore pėr sezonin 2013-2014 tė sjella nga ekspozuesit pjesėmarrėsit, transmeton KTV.

Duke prezantuar ofertėn pėr turistėt nga Kosova, kryetari i Ulqinit, Nazif Cungu tha se brenda njė viti Ulqini ka arritur t’i pėrmirėsoj dukshėm kushtet, si problemi me furnizimin tė ujit, i cili sipas tij tashmė ėshtė eliminuar. Cungu theksoi se Ulqini ka bėrė investime nė infrastrukturė dhe se ėshtė pėrmirėsuar dukshėm gjendja sa i pėrket pastėrtisė. Gjithashtu ėshtė hapur edhe panairi i Edukimit ku pėrveē universiteteve dhe kolegjeve nga Kosova ofertat e tyre studimore i shpalosėn  shumė universitete nga Shqipėria, Maqedonia, Greqia, Finlanda, Sllovenia Zvicra etj.

doni17.04.2013/19:59

krejt si me 1990 kur u rritshin pensionet 100 d.m.th dyfish numri i turistve se i banorve,po vitin e kalun thojshit 3.5milion e FMN ju tha 350.000. nese jan 4 milion turist ku osht rritja ekonomike.....P