Forumi sjell të premten në Prishtinë biznesmenë të Greqisë

Publikuar: 17.04.2013 - 14:25

Prishtine, 17 prill   - Kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės (OEK), Safet Gėrxhaliu priti sot atasheun pėr ekonomi nė Zyrės greke, Christos Farmakis. Me kėtė rast ata biseduan pėr pėrgatitjet rreth organizimit tė Forumit tė Marrėdhėnieve Ekonomike mes Kosovės dhe Greqisė, i cili do tė mbahet kėtė tė premte nė Prishtinė.

Nė kėtė forum, ku do tė marrin pjesė mbi 100 biznese nga Greqia dhe Kosova, do tė mbahen edhepanele tė ndryshme pėrfshirė edhe takimet B2B nė mes tė bizneseve kosovare dhe atyre greke.

“Jemi te vetėdijshėm pėr rėndėsinė e partneritetit me shtetin grek jo vetėm nga kėndvėshtrimi politik por edhe ekonomik. Vetė fakti qe Qeveria e Kosovės ka bėrė hapa konkretė nė avancimin e kėtyre raporteve drejt hapjes sė zyrės ekonomike kosovare nė Greqi dhe asaj greke nė Kosovė, ne si OEK vėrtet e shohim tė rėndėsishme kėtė vizitė tė delegacionit grek” tha Gėrxhaliu .

Pėrveē komunitetit tė biznesit, nė kėtė Forum do tė jenė edhe pėrfaqėsues tė Odes Ekonomike te Athinės dhe pėr herė tė parė do tė arrihet njė marrėveshje bashkėpunimi nė mes tė Odes sė Athinės dhe Odės Ekonomike tė Kosovės.

Ky forum ėshtė vlerėsuar shumė i rėndėsishėm nė Greqi. Gazeta me prestigjioze grekei “Kathimerini “ shkruan se shpreson qė kjo vizitė do tė jetė njė mundėsi e forcimin tė urave tė bashkėpunimit jo vetėm nga kėndvėshtrimi ekonomik por edhe politik midis Greqisė dhe Kosovės.

Atasheu Ekonomik ne Ambasadėn Greke Christos Farmakis beson se, delegacioni grek do tė ndahet i kėnaqur gjatė qėndrimit nė Kosovė. Ai thotė se, jo do tė jetė njė shtytje drejt pėrmirėsimit tė imazhit tė Kosovės pasi qė ata pas kthimit nė Greqi do tė tregojnė se imazhi i Kosovės ėshtė krejt ndryshe nga ai qė paraqitet nga jashtė.

Forumi i Marrėdhėnieve Ekonomike midis Kosovės dhe Greqisė do tė mbahet mė 19 prill.

 

wiena20.04.2013/18:05

ne kosov na duhen biznismena gjerman se grek sen nuk na duhen se venin e vet e kann knaq veq edhe kosoven