KE jep 272 milionë euro për Ballkanin Perëndimor

Publikuar: 27.03.2013 - 18:45

Bruksel, 27 mars - Komisioni Evropian do tė investojė 272.75 milionė euro pėr promovimin e bashkėpunimit rajonal midis vendeve tė Ballkanit Perėndimor pėr vitin 2013.

“Kėto mjete janė njė lajm i mirė, marrė parasysh se bashkėpunimi rajonal ėshtė esencial pėr reformimin e vendeve tė Ballkanit Perėndimor. Ato po ashtu i ndihmojnė rajonit qė tė arrijė prosperitet ekonomik dhe stabilitet politik”, ka thėnė komisionari pėr zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Füle.

Paratė do tė ndahen nga Fondi i para-anėtarėsimit evropian.