Lidhjet ilegale me ujësjellësin ndëshkohen

Publikuar: 27.03.2013 - 10:54

Prishtinė, 27 mars - Pėr lidhje tė paautorizuar nė shėrbimet e ujėsjellėsve, nė bazė tė nenit 321 Kodit Penal aplikohet dėnim me gjobė dhe me burgim deri nė tre vjet. Nė rast ndryshimi tė njėsorit tė shėrbimeve tė ujėsjellėsit nė bazė tė nenit 323 aplikohet dėnimi me gjobė dhe me burgim deri nė tre vjet. Nga ndėrhyrja dhe largimi i njėsorit tė shėrbimeve tė ujėsjellėsit nė bazė tė nenit 324 aplikohet dėnimi me gjobė dhe me burgim deri nė tre vjet. Pėr vjedhjen e shėrbimeve tė ujėsjellėsit nė bazė tė nenit 326 aplikohet dėnimi me gjobė dhe me burgim deri nė  njė vit. Pėr asgjėsim apo dėmtim ose heqjen e instalimeve publike tė ujėsjellėsit nė bazė nenit 366 aplikohet dėnimi me burgim deri nė pesė vjet . Nėse ndodh nga pakujdesia deri nė njė vit, heqja apo dėmtimi i vulave zyrtare dhe shenjave nė bazė tė nenit 414 aplikohet dėnimi me gjobė dhe me burgim deri nė tre vjet. Pėr pengim tė personit zyrtar nė kryerjen e detyrės nė bazė tė nenit 409 aplikohet dėnimi me burgim tre muaj deri nė tre vjet. Nėse shkaktohen lėndime tė lehta ose kanosje me armė dėnimi gjashtė muaj deri nė pesė vjet e nėse shkaktohet lėndim i rėndė dėnimi ėshtė njė deri nė dhjetė vjet.