Drejtori i “Trepçës” rrit pagat jashtëligjshëm

Publikuar: 21.03.2013 - 09:41

Prishtinė, 21 mars - Halil Qela, ushtrues detyre i drejtorit tė pėrgjithshėm tė “Trepēės”, ka marrė guximin t’ia rrisė pagėn vetes dhe punonjėsve tė tjerė tė kėsaj ndėrmarrjeje pa miratimin e Agjencisė Kosovare tė Privatizimit. Kjo e fundit, siē shkruan sot “Koha Ditore”, ka thėnė se vendimi pėr ngritje tė pagave nga ana e Qelės ka qenė i njėanshėm dhe i kundėrligjshėm, pasi ai nuk ėshtė kompetent tė vendosė pėr pagat.

Qela, nėpėrmjet vendimit pėr rritje tė pagave pėr 6 pėr qind ka krijuar shpenzim shtesė tė ndėrmarrjes prej 65 mijė eurosh pėr muaj. Duke qenė se Qela ka njė pagė dukshėm mė tė lartė se tė minatorėve rritja e pagave nė bazė tė pėrqindjes i ka shkuar pėr shtat atij, pasi ka pėrfituar rritje prej 122 euro.

Qela pėr muajin shtator tė vitit 2012 kishte marrė pagė neto prej 1 mijė e 742 eurosh, apo bruto prej 2 mijė e 47 eurosh. Kurse nė muajin shkurt tė vitit 2013 ka marrė pagė prej 1 mijė e 865 eurosh, apo 2 mijė e 155 euro bruto. Paga e tij ėshtė mė e madhe se edhe ajo qė merr kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi. Kreu i Qeverisė pėr punėn e tij merr pagė vjetore prej 17 mijė e 318 euro, apo 1 mijė e 443 euro nė muaj.

Ndėrmarrja “Trepēa” subvencionohet nga Qeveria e Kosovės me 4.8 milionė euro. Prej tyre 3 milionė e 82 mijė euro janė ndarė si subvencion dhe transfere, kurse 1 milion e 735 mijė euro janė ndarė pėr investime kapitale. Nga kjo shumė, nė emėr tė subvencioneve dhe transfereve pėr “Trepēėn-Jug”, qė menaxhohet nga shqiptarėt, pėr vitin 2013 janė ndarė 2 milionė e 158 mijė euro, ndėrsa investime kapitale janė 1 milion e 335 mijė euro.

Halil Qela, ushtrues i detyrės sė drejtorit, ka thėnė se vendimi i tij ėshtė bazuar nė premtimin qė u ėshtė bėrė punėtorėve pėr rritje tė pagave prej 5 pėr qind nė ēdo gjashtė muaj. Ai ka thėnė se fillimisht premtimi pėr rritje tė pagave nuk ėshtė realizuar pasi ka pasur njė vendim tė Dhomės sė Veēantė tė Gjykatės Supreme qė gjatė vitit 2012 tė mos ketė rritje tė pagave pa njė kėrkesė tė veēantė nga Bordi i Drejtorėve tė AKP-sė.

“Pas kalimit tė kėtij afati, pasi ende nuk ishte bėrė zgjedhja e Bordit, unė kam marrė vendim pėr njė rritje prej 6% tė rrogave dhe nivelimit tė rrogave pėr Departamentin e Minierave - Kishnicė dhe Artanė si dhe ngritjen e rrogave pėr punėtorėt tė cilėt janė punėsuar si minatorė tė rinj”, ka thėnė Qela.

Ai ka thėnė tė ketė pasur presion nga punėtorėt e “Trepēės”, sidomos pas pėrmbylljes sė vitit 2012 me njė rritje prej 37% nė krahasim me vitin 2011.

Zėdhėnėsi i Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Ylli Kaloshi, thotė se drejtori i “Trepēės” nuk ka pasur kompetencė pėr tė vendosur pėr pagėn e tij.

“Drejtori e as ushtruesi i detyrės sė drejtorit nuk ka tė drejtė t’ia caktojė vetes lartėsinė e pagės”, ka thėnė Kaloshi. “AKP-ja ka tė drejtė dhe ėshtė autoriteti i vetėm pėr vendimmarrje nė tė gjitha fushat e veprimtarisė te ndėrmarrjet – duke e pėrfshirė edhe ēėshtjen e pagave”, ka shtuar ai, duke u thirrur nė Ligjin pėr AKP-nė dhe atė pėr “Trepēėn”.

Kaloshi ka thėnė se te pagat e “Trepēės” procedura ėshtė mė e veēantė, pasi kjo ndėrmarrje ėshtė nėn moratorium.

“AKP-ja si administratore e kėsaj ndėrmarrjeje nė baza tremujore paraqet kėrkesė pėr lejimin e pagimit tė rrogave tė punėtorėve tė kėsaj ndėrmarrjeje, sepse kėshtu ėshtė pėrcaktuar me Ligjin 04/-L-035, nenet 5.7.8, i cili nė mėnyrė specifike pėrkufizon ēėshtjen e pagave dhe i kėrkohet administratorit qė paraprakisht tė kėrkojė leje nga Gjykata, nė mėnyrė qė pagat e punėtorėve apo kėto pagesa tė cilėsohen si legjitime”, ka thėnė ai.

Ai ka thėnė se ēėshtja e pagave tė punėtorėve tė “Trepēės” do tė diskutohet nė mbledhjen e radhės sė Bordit tė AKP-sė.

“Vendimi pėr rritjen e pagave ėshtė vendim i njėanshėm dhe nuk ka pasur pėlqim as nga AKP-ja dhe ėshtė nė kundėrshtim me vendimin e Gjykatės, e cila e ka pėrcaktuar shumėn sesa ėshtė e lejuar qė tė paguhet nė emėr te pagave pėr punėtorė pėr tre muajt e parė tė vitit 2013, pra janar 2013, shkurt 2013 dhe mars 2013”, ka thėnė ai.

Sindikata e Punėtorėve tė Minierės nė Stantėrg ka bėrė kėrkesė pėr rritje tė pagave, e tė cilėn e pėrkrah edhe AKP-ja pėr shkak tė rritjes sė prodhimit nė kėtė minierė.

“Vendimi i menaxhmentit ka tejkaluar kėrkesėn e sindikatės dhe rritja pėr njė numėr tė caktuar tė punėtorėve ėshtė bėrė pa kėrkesė paraprake, e cila ėshtė e domosdoshme me qėllim tė respektimit tė ligjit dhe standardeve tė aplikuara nga Administratori. Ėshtė nė kompetenca tė Bordit tė Drejtorėve tė AKP-sė tė vendosė pėr procedurat e mėtutjeshme”, ka thėnė Kaloshi.