Ekonomia e SHBA në rritje të lehtë

Publikuar: 07.03.2013 - 15:15

Washington, 7 mars - Vazhdon me ngadalė dhe gradualisht, por nė mėnyrė konstante, pėrmirėsimi i ekonomisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Ėshtė kjo panorama financiare e pėrshkruar nga Federal Reserve, qė nėnvizon se si pothuajse nė tė 12 rajonet e bankės qendrore aktiviteti ekonomik ėshtė zgjeruar me njė ritėm modest nė janar dhe nė fillim tė shkurtit.

Kjo, sipas FED, ka ardhur falė rritjes sė pėrgjithėsuar tė shpenzimeve pėr konsum, si dhe pėrmirėsimit tė sektorit tė turizmit dhe automobilistik, qė ka regjistruar shitje solide.

Tregu i pronave tė patundshme, thuhet nė tė ashtuquajturin “beige book”, ėshtė pėrforcuar pothuajse nė tė gjithė rajonet e bankės dhe ēmimet e shtėpive kanė pėsuar njė rritje.

Ndėrsa presionet inflacioniste kanė qenė nė pėrgjithėsi modeste, me pėrjashtim tė disa lėndėve tė para, thotė dokumenti i institutit federal.

Nė rimėkėmbje ėshtė edhe sektori i shėrbimeve dhe aktiviteteve tė manifakturės, ndėrsa ėshtė modest pėrmirėsimi i kushteve tė tregut tė punės. Kėrkesa pėr kredi, nė fund, duket e qėndrueshme ose nė rritje tė lehtė.