Arbitrazhi eliminon kohëzgjatjen e zgjidhjes së kontesteve ekonomike

Publikuar: 27.02.2013 - 09:50

Prishtinė, 27 shkurt - Kontestet qė lidhen me arbitrazhin po e pengojnė ēėshtjen e tėrheqjes sė investimeve tė huaja nė Kosovė. Pėrfaqėsues tė asociacioneve tė bizneseve konsiderojnė se nėpėrmjet arbitrazhit mund tė zvogėlohet koha e zgjidhjes sė problemeve pronėsore dhe tė vihet rregull nė funksionalizimin e bizneseve. Kohėzgjatja e hapjes dhe operimit tė bizneseve, por edhe zgjidhja e ēėshtjeve pronėsore tė tyre, konsiderohet si faktor shtytės i procesit tė tėrheqjes sė investimeve.

Dastid Pallaska, kryetar i Bordit tė qendrės pėr zgjidhjen alternative tė kontesteve, nė tryezėn e organizuar tė martėn nga Oda Ekonomike Amerikane, ka thėnė se zgjidhja e kontesteve nėpėrmjet arbitrazhit, shkurton kohėn e pėrfundimit tė lėndėve kontestuese.

“Pėr njė proces gjyqėsor nė Gjykatėn Ekonomike, nė bazė tė statistikave tė Bankės Botėrore, nevojiten 54 procedura pėr tė pėrfunduar. Pėr tė gjitha veprimet procedurale, pranė qendrės tonė nevojiten vetėm 12 veprime procedurale qė nėnkupton qė 72 pėr qind mė pak”, ka thėnė Pallaska, shkruan sot mė gjeėrisht “Koha Ditore”.