Rënie e mëtutjeshme e eksportit kosovar

Publikuar: 03.02.2013 - 20:38

Prishtinė, 3 shkurt - Kosova vazhdon tė varet sė tepėrmi nga importi. Pavarėsisht pėrpjekjeve, eksporti nė vend qė tė shėnojė rritje, ai bie vazhdimisht. Tė dhėnat e fundit tė Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės flasin se eksporti ka rėnė pėr 1.5 milion, raporton KTV-ja.

Sipas kėtyre statistikave, pjesa e fundvitit qė e lamė pas ėshtė pėrcjellė me njė rėnie tė importit pėr rreth 1.5 milion euro.

Kjo statistikė tregon se nė tremujorin e tretė tė vitit tė kaluar vendi ka eksportuar kryesisht materiale tė papėrpunuara nė vlerė tė pėrgjithshme prej 22 milionė e 535 mijė euro.

Mirėpo, kjo shumė ėshtė shumė e vogėl nė krahasim me importin, i cili megjithė shifrat mė tė ulėta, mbetet ende i lartė.

Sipas ASK-sė, mė sė shumti kemi importuar nga shtetet e BE-sė, Maqedonia dhe Serbia.

Importi po shkakton ndikim negativ nė xhepat e qytetarėve tė varfėr, sepse rritja e ēmimeve tė produkteve nga importi po bėn qė tė ngrihen ēmimet e produkteve tė shumta.

 

agimi04.02.2013/11:32

Ne Greqi Serbi ,Male te Zi dhe Maqedoni MEdiat po japin kshilla qe bleni produkte vendore per mbrojtje te ekonomis po duket se qaret me ta dequshem shtet fqinj se ne shqiptaret po edhe nje qe po demton ekonomin shqiptre eshte ndimat nga BE qe po ndimohet Greqiaj disa her me miljarda .

Sadiku Londer03.02.2013/23:23

Pse me prodhua Kosova kur e ka maqinen e pareve ne diaspore?