Bota vjet njohu mbi një miliard turistë

Publikuar: 30.01.2013 - 10:45

Madrid, 30 janar - Vitin e kaluar numri i turistėve qė kanė kryer udhėtime jashtė vendit pėr herė tė parė nė botė rezultoi mė shumė se njė miliard njerėz. Kėto tė dhėna pėrmbahen nė raportin vjetor tė Organizatės Botėrore tė Turizmit, tė botuar ditėn e martė. Sipas tė dhėnave tė kėsaj organizate, numri i atyre qė udhėtuan jashtė vendit vitin e kaluar u rrit me 4%, nė krahasim me vitin 2011.

Sipas parashikimeve tė organizatės, rritjen mė tė madhe tė fluksit tė turistėve nė vitet e ardhshme do ta demonstrojnė vendet e Azisė dhe rajoneve tė Oqeanit Paqėsor, Afrikės, Amerikės dhe Evropės. Nė tė njėjtėn kohė vendet e Lindjes sė Mesme, qė po pėrjetojnė aktualisht konflikte tė brendshme, ka shumė mundėsi tė pėrballen me stagnim ose rėnie tė fluksit turistik.