Renault shkurton 7 500 vende pune

Publikuar: 16.01.2013 - 19:56

Paris, 16 janar – Prodhuesi francez i automjeteve Renault do tė shkurtojė rreth 7 500 vende pune nė Francė deri nė vitin 2016, pėr shkak se edhe mė tutje po shėnon rėnie tė shitjes dhe tė fitimit.

Sipas njoftimit tė kompanisė, rreth 5 700 punėtorė do tė pensionohen deri atėherė, kurse pėr pjesėn tjetėr do tė ofrohet njė program i pensionimit tė parakohshėm. Mirėpo, ky plan akoma duhet tė harmonizohet me organizatėn sindikale, deklaroi zėdhėnėsi i Renault. Pos rėnies sė kėrkesės pėr kėto automjete, Renault ėshtė i goditur pėr arsye se ėshtė mbėshtetur shumė pikėrisht nė vendet evropiane tė goditura nga kriza ekonomike. Derisa Volkswagen, pėr shembull, tregun e dobėsuar nė Evropė e zėvendėson me shitjen e  shtuar tė automjeteve nė tregjet jashtė Evropės, Renault, Peugeot-Citroen dhe Fiat nuk kanė shitje tė mėdha nė tregjet joevropiane.

Renault punėson rreth 120 000 njerėz anembanė botės, kurse deri nė vitin 2016 do tė ulė vėllimin e fuqisė punėtore nė Francė pėr 14 pėr qind.