Grekët të brengosur me praninë turke në Shqipëri e Kosovë

Publikuar: 16.01.2013 - 19:44

Athinė, 16 janar - Grekėt shqetėsohen se sipas tyre “interesat turke po shtien nė dorė njė nga katėr hidrocentralet shqiptare”, pasi siē komenton shtypi i kėtij vendi, vendimi i qeverisė sė Berishės pėr shitjen tek Turqia tė stacionit hidroelektrik tė Bistricės ėshtė i lidhur drejtpėrdrejt me Greqinė.

Shtypi i referohet shpalljes nga qeveria shqiptare tė ofertuesit “Kurum International Sh.A.” si fitues tė konkursit pėr blerjen e HEC-it tė Bistricės dhe vėren se njė detaj kritik ėshtė qė nga ky hidrocentral bėhet ndėrlidhja e energjisė Shqipėri-Greqi dhe bėhet elektrifikimi i njė pjese tė madhe tė Greqisė.

Sipas shtypit, ka rrezik qė nė kėtė kohė krize Turqia tė mbyllė energjinė dhe rajone tė tėra tė Greqisė tė zhyten nė errėsirė. “Me kėtė lėvizje, turqit tani bėjnė tė ndihet prania e tyre edhe nė veriperėndim tė vendit, duke blerė njė nga pikat e ekonomisė shqiptare, me rėndėsi gjeopolitike dhe gjeostrategjike pėr Epirin e Veriut dhe Greqinė”, thuhet nė shkrimin e shtypit grek. “Nėse kjo kombinohet edhe me disa shitje tė tjera te kompanitė turke, ėshtė e qartė se Greqia ėshtė nėn njė sulm tė paparė ekonomik nga Turqia, e cila shfrytėzon nė maksimum krizėn ekonomike greke”, shkruhet nė tė, raporton Balkanweb.

Shtypi grek thekson se strategjia turke ėshtė tė kontrollojė popullsinė e Ballkanit, sidomos ata qė kanė fronte tė hapura me Greqinė, duke sjellė nė vėmendje Kosovėn.

Nė Kosovė ka dalė njė organizatė e re turke, e quajtur Bashkimi i Kulturės dhe Solidaritetit, qė synon tė promovojė miqėsinė "shqiptaro-turke". Organizata qė do tė financohet nga shėrbimi sekret do tė themelojė konsullatėn turke nė Prishtinė. "Pas veprimtarive humane dhe sociale, shpesh fshihen objektivat mė tė fshehura dhe mė tė errėta", shkruan shtypi grek.

Ilyric17.01.2013/13:04

Shkumbin Muriqi si duket edhe qenke nje mbtje Andadollake, po si na udhezon o i marr se nje pushtues paska qene i mir dhe te lexojm per te, ati bejme edhe nga nje portret sulltaneve si te Titos neper Shkolla. o i marre Sullatan Murati Sllobodan Millosheviqi jan te njejt o Turk, per ne Shqiptaret njesoj jan, bashk me ato fe te tyrte te ndyra..

As nuk ke ndi ne ket bot as nuk ke pa qe Armiku Shekullor te Quhet Vella.
Turk e Shkja na e marshin te Keqen se per SHqiptar jan te Dy dreqen.

agimi17.01.2013/11:43

Si ka avancu baruti dhe pushka Perndria Turke ka mbaru

agimi17.01.2013/11:36

DISA kometus po mashtohen naper kultura Aziatike dhe besime te rrejshme qe na eshte imponu me forc po qe nje SEKRETIN po ja tregoj qe po fliet per MASONET ne fakte kta qe kane shpall pavarsin e SHqiperis nuk jane MAsone po jane PAGANE besimi i pare para shpallejes krishiti dhe islmaizmit i till ka qen ISMALI QEMAILI edhe shume te tjere deri te IBRHIM RUGOVA aj ka inssitu me kthy fen PAGANE me festimin e DARKA e LAME dita e veres dhe dita e Pranveres dhe vitin e ri po kur e ki nje popull me bidje fetare nga pasojt e armiqve qe kane lane qe sot akoma manifestojn kultur Arabe dhe Aziatike permes feve eshte veshtire te flite kso biseda ku vedija e popullit tone eshte si ne mesjete .

Bucki17.01.2013/11:21

Ju keni shfrytezuar ne te kaluaren me ndihmen e te tjerve,keni sote mosmarveshtje me te gjithe fqinjet,qe do te thote, te padrejta nga te gjithe atyre qe nuk jane grek,tashe vjene koha qe te permirsohen gabimet qe ju keni bere me Rusofranqezet.Krizen ju vete keni bere.Me ulli nuk mundeni ne BE,duhet te keni minerale natyrore ose prodhim e jo grabitje,shkelje te pakicave,ndegjimin e kishes etj,etj.

agimi17.01.2013/11:18

shkumbin muriqi

ej gabime e paske mesu historin se Turqia ka qen armiku me i ... per trojet Shqiptre qe la pasoja ne rajon dhe le nje popull me ANALFABET mbi 95 pergjin dhe kur ju versul Evropa dhe perpjekjet kryengritjet SHqiptre dhe ju nderpre rruga Parandoreis Osmane nga Greket dhe me AustrHungarni qe nderhyni si paqerues si sot NAto dhe me shpalljen e Pavarsi 1912 po nga qe populli me i prapambetur i pa shkollum si sote qe eshte populli analfabet qe i perzihet historia si ty shkumbin muriqi nga qe psum nga Otomanet na u versulen dhe na coptun qe na qeten te dobet dhe perfitun nga dobesia jone dhe nga anlfbetizmi dhe qe Perandorija Osmane qe na le me pasoja te ndalimi te shkollimit dhe formit shtet perseri pas lagimit ne Londer Berlin nuk e perkrau Ismale Qemalin dhe Pavaresin e Shqiperi po dule kunder me Rusin po i vetmi shtet dhe PRESIDENTI I AMERIKAN WILSON NGRITI QESHTJE DHE NJOHI PAVARESIN E SHQIPERIS QE NDERHYNI DHE PERDORI VETON PASTAJ Evropa me Austro Hungarin si paqerujte e formun nje Shqiperi ku nuk arriten qe te kuptojn mire vendine trojet kufit nga pasojat e analfbetizmit nga PASOAJT OSMAnE QE LENE ku deklarata e shpallun nga Ismal QEMAILIT ne letre qe kerkoj SHBA dhe EVROPA nuk paten as fule as leter as neshkrime te Isa Boletinit qe nuk kane dite si te veprojne nga pasojat dhe varferia dhe analfbetizmi qe psum nga Peradria Osmane sa qe Evropjane dhe Amerikane ka qe zhkenjyse si do te formojn shtet ku popull nuk kane deklarat dhe vule apo dokumetacjon nga barbaria Osmane qe per 500 vjet okupim ve 3 muj shkollim le dhe mbylli gjith qka per letsim dhe varfroj popullin me taxa per ta mbajet nen okupim ma lehet dhe vetmi mashtri qe ofroj edhe sot le mesimin fetare kultur arbe apo turke mesim shpirtroe qe ehe aty ka qen nje mesim primitive dhe asgje apo as 1 pergjin popullata nuk perfitoj po le pasoja qe edhe sot populli jone i pavedishem grindet Hoxhallret festojn ndrrojn fen si populli Evrojane qe ka vepru para mesjtes vetedija jone ja ku perfundon si ne mesjte

shkumbin muriqi17.01.2013/11:06

Pergjegje komentatorit Shoku dhe te gjith atyre qe mendojn si ky shoku qe i paska ngel truri ne zhvillim mental?
Perandoria e famshme osmane e ka mbrojt popullin shqiptar dhe gjuhen shqipe kjo perandori te themi per fat te keq e ka mbrojt edhe gjuhen greke dhe Serbe lexo me shume ata punuan me drejtsi kushtetuta e perandoris osmane ishte Kurani famlart dhe ata mbrojten gjuhet e 72 popujve qe e perbenin ket perandori ne tri kontinentet pra ne mesin e trupave osmane kishte edhe shaulin dhe samuraj kishte edhe divizione mongole qe shquheshin ne trupat speciale shigjetare spahij per qudin e madhe askush nga keta popuj nuk ankohet se kjo perandori jau paska ndalu shkollimin dhe gjuhen vetem populli gomar shqiptar te cilit ju manipulua truri edhe ashtu i prapambatur nga propaganda krishtere e vatikanit se kinse qenkan ato kishat se e paskan mesu gjuhen shqipe fshehurazi nga Turqit e pallavra te kota gomaresh qe ase breshka e ase iriqi me therra nuk i hajn me keto genjeshtra te qirrta? Nje eshte shume e vertet propaganda e vatikanit me disa figura krishtere shqipfolse ka marre perfundim me nenshkrimin e kapitullimit te ushtris kriminele Serbe ne kumanove? Qe nga ajo dite e deri sot e ne te ardhmen do te zhveshet komplet kjo histori fallso qesharake qarli qaplinski e shkruar nga Vatikani me servilet shqipfoles krishter tash do shkruhet edhe historia e re qe do i sjelle gjeneratave te reja drite ne labirithin e erret krishter shqipfoles.

ledi17.01.2013/10:43

Ai shqipefoles qe i trembet turkut, ai definitivisht ka gjak sllavi apo greku

safwet17.01.2013/10:31

i dritohem keti me ket jemer te cuditshem fida e pysi ke njeri mos e ka prejiardhje nga greku slav

shoku17.01.2013/10:21

Mos haroni se vetem ne kohe te italis edhe Gjermanis ka qen shqiperia e madhe.me Turq me bashkpunu ekonomikisht,pse jo,por e dini se shqiptaret nuk kane guxu me msu shqip ne kohen e osmanve.Deri sa nepermes vatikanit jane lejuar mesimi i fese neper kisha ku jane shfrytzuar per mesim shqip.

shkumbin muriqi17.01.2013/09:53

Me renjen e perandorin Osmane Kur u shpall gjysmpavarsia e shqiperise 6 muj mbrapa masonet shqiptar qe e shpallen u zhduken tre kater veta u ... n dhe u helmuan ne prita dhe trojet shqiptare u sulmuan nga veriu lindja prendimi jugu sulmet me te tmershme me brutale masakra te papara para sulmeve u takuan udheheqesit Grek, Serb, Rumun, si dhe mercenarAustriak,Zvicerran, gjerman,francez,polak,qekosllovak,kroat,rus sulmuan trojet shqiptare per ti masakruar shqiptaret jan gjindur shkembime letrash ne arhivet e Vjenes ku legioneret austriak ju kan ber thirrje gjermanve, francezve pastaj serbet rusve dhe sllovakve qe te bashkohen ne shfarosjen e rraces shqiptare? dhe ata deri diku arriten qellimin ... n pren dhunuan dhe masakruan me se miri e pershkruan ket gjenocid Leo Winter nje analist Austriak ne vitin 1913 ushtrit serb dhe greke ne kombinim me paramilitar francez dhe austriak dhe ruse pushtuan shqiperin? ne ate kohe popullit shqiptar i erdhen ne ndihme formacionet guerile Turke ne perkrahjen e forcave bullgare dhe shqiptarve musliman dhe mbrenda disa muajve i thyen te gjitha ushtrit e pista kriminele? rrofte Turqia dhe dashte zoti me u ringjall edhe nje her perandoria Osmane shpetimi i vetem i popullit shqiptar me na kthy kranarin qe te paret tane kishin dikur kur qeverisnin ne tri kontinente dhe kur trupat speciale janiqare dhe spahij si dhe ato detare jatagan dhe pelivan ishin nen komanden e komandantve dhe strategve shqiptar qe flisnin shqip? te cilat ja futen ne ashte frigen evropianve dhe serbve kriminel e grekve barbar. kush ishte ai qe theu ushtrit krishtere ne vjen ishte ... a mahmut pasha nje shqiptar nga Preveza kush theu ushtrin franceze ne muret e aleksandrise ishte muhamet ali pasha nje shqiptar nga Dibra pra evropa dhe sllavogreket kan kujtime te hidhura me forcen e shqiptarve ne perandorin osmane ne ate kohe kur serbet dhe greket ju bini nen kemb shqiptarve me renjen e kesaj perandorie u thyen shqiptaret keq nga divizionet evropiane sllave dhe greke nen financat e Rusise cariste, vatikanit dhe mbretrive evropiane? Populli shqiptar shpetimin e vetem e ka kosova bashkim me shqiperin dhe formimi i nje shteti feudal liberal islamik jasht BEse jasht Natos me nje aleance ushtarake me Turqin e cila na kthen nderin dhe eshte medikament antibiotik per greqin dhe Serbin dhe krejt evropen.

zuli17.01.2013/09:38

o shqipfoles mos ju trembni turqis por analafabetizmit tuaj dhe injorances

fida17.01.2013/09:15

Ju ka lan shishem Turku qe ju ka hyp per 500 vite, tani po keni deshire edhe nja 500 tjera. Nuk keni ju faj se gjaku e lyp gjakun.

Blerim17.01.2013/08:50

a Ishalla po tranohen greket, vetem Turku ju del hakesh ketyne!

agimi17.01.2013/00:24

Perseri Evropa dhe SHBA gabimin fatal po e bon qe le popullin Shqiptre pa perkrahje te forta finacjare veq ato perkrahje politike dhe vendime te dobeta dhe te dyshimta qe shpesh her le Kosoven ne tensjon dhe me dyshim situat e tensjonum ne rajon qka ndikoje negativish qe kompanit me te fuqishme Evropjane dhe SHBA te hyn ne Kosove Shqiperi me investime te fuqishme dhe perkraje finacjre te fuqishe e jo qe jane fincjime te dobeta disa miljonshe qe ne Kosove dhe Shqiperi me ekonomi te dobet eshte disa pika uje ather duke ju referu tregut te lire botrore Shqiperi dhe Kosove na desht te veprojm si ka mundesi dhe ku eshte qmimi me i arsyshem . Evropa dhe SHBA e fitoj luften e drejt ndaj Serbis po nuk veproj me shpetesi me investime po ja hapi dyrte Turqis dhe komapnive te dyshimta te Turqis kjo eshte edhe fatkeqsi se dihet qfar shteti esht Turqia me qfare ligjeve dhe rregullorve punon qe edhe kompanit me te fuqishme te Turqis shpesh nuk jepi dhe nuk veprojn ne drejtate e nje puntori apo nje vendi fatkqsisht mund te lane pasoja ne ekonomi dhe ngadalsim ne rritje ekonomike nga neglisheca turke dihet e historikishe se kush jane Turqit qe na len te pa shkollum dhe analfabeta pas viti 1912 te fundit ne Evrop pa shtet dhe pa perkrahje Greqi dridhu sa dush gabime eshte se as politiksihs po refuzon te na njoh pavaresin keto duhet te publikohen naper media televizjone debate edhe te jepet nje analiz qe ta kuptojn Evropa dhe SHba per gabimet qe po i bajen ne mesi e evropes pasojat jane mbrapa nuk mundesh me akuzu nje te smute apo te pashkollum dhepa provojo nje popull icili jemi ne qe nuk kemi pas nje here qe ta ngrisim ekonomin nga qe i kemi psu nga EVropa dhe shtet fqinje per rreth dhe akoma po i psojm kjo eshte edhe humbje kohe me kufi dhe dogane dhe mardhenje te dobeta Kosove dhe SHqiperia me Greqi Serbin . Maqedoni etj

Qobani vrella e Gadimese16.01.2013/22:16

Dhasht Zoti, edhe Amerika, Tani vjen Turqia, shqiptaret Dalinda Nga ekopimi Serbe greke.! Allahu nah nedihmoft. Amin.

Enuar16.01.2013/20:45


Mire pe dini, po mos te kish qene Turku me siguri Shqiptar nuk do te kishte. Shumica Grek e te tjeret Serb.

realisti16.01.2013/20:20

Te brengosur si greket dhe serbet per pranine e turqise ne trojet shqiptare jane edhe laiket dhe islamofobet shqiptare.

lemi16.01.2013/20:15

Vetem nen ombrelen Turke shqiptart jan te sigurt,pa Turqine shiptart u coptun,u perzun prej trojeve tyre,u masakrun e tj.